Vládne sily mohutne útočia na Ghútu, záchranári nestačia spočítavať obete

Sýrske vládne sily podnikli desiatky raketových a leteckých útokov na obliehanú, povstalcami kontrolovanú oblasť Východná Ghúta od piatkového neskorého večera, keď Bezpečnostná rada OSN odložila hlasovanie o možnom prímerí v Sýrii. Informovalo o tom v sobotu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

24.02.2018 10:44 , aktualizované: 14:22
Sýria Ghúta Boje damask Foto:
Stúpajúci dym po náletoch sýrskych vládnych síl a ich spojencov v oblasti Východná Ghúta na okraji metropoly Damask.
debata (263)

V noci na sobotu odpálili podľa tejto monitorovacej skupiny najmenej 140 rakiet na rôzne časti Východnej Ghúty, ktorá leží na okraji sýrskeho hlavného mesta Damask.

Armádne lietadlá nadránom vykonali na povstalcami ovládaných damaských predmestiach sériu náletov. V jednom z miest Východnej Ghúty pri nich zahynuli najmenej traja civilisti a 12 ďalších utrpelo zranenia, uviedol šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán pre agentúru DPA.

Najnovšími úmrtiami sa počet civilistov zabitých počas útokov vládnych síl na Východnú Ghútu od minulej nedele zvýšil na 474, vyplýva z odhadov centra.

Ozbrojené sily režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada zintenzívnili v uplynulých týždňov útoky na túto poslednú povstaleckú baštu neďaleko Damasku, ktoré podľa humanitárnych skupín patria k najtvrdším a najtragickejším operáciám za sedem rokov trvania vojny v Sýrii.

Nálety sú také časté, že záchranári nemajú čas na počítanie tiel

Záchranári v oblasti Ghúty oznámili, že bombardovanie územia je také časté a intenzívne, že im nenecháva dostatočne dlhý čas na spočítanie tiel. Nálety sú jedny z najkrvavejších počas sedem rokov trvajúcej vojny, napísala tlačová agentúra Reuters.

Bojové lietadlá Damasku a jeho spojencov útočili na povstaleckú oblasť aj v sobotu, teda už siedmy deň po sebe. Uviedla to záchranná služba, svedok a monitorovacia organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Obyvatelia sa zabarikádovali v pivniciach a zdravotnícke humanitárne organizácie ostro kritizovali útoky na desiatky nemocníc. Navyše, OSN žiadala prímerie vo Východnej Ghúte, jedinej veľkej povstaleckej bašte v blízkosti hlavného mesta Damask.

Sýrska armáda sa zatiaľ k najnovšej situácii nevyjadrila.

Keď sa bomby sypali…

Vláda v Damasku a Rusko, jej spojenec, tvrdia, že svoje útoky cielia iba na militantov. Vyhlásili tiež, že sa snažia zastaviť mínometné útoky na Damask a obviňujú povstalcov vo Východnej Ghúte zo zadržiavania ľudí a ich využívania ako ľudské štíty.

Keď sa bomby sypali na zem, niektoré zasiahli pohotovostné strediská a vozidlá záchranných služieb, keď sa práve záchranári zo všetkých síl snažili vytiahnuť ľudí z trosiek, povedal Mahmúd. „Ak budeme musieť bežať po vlastných nohách a vyhrabávať ľudí holými rukami, aj tak prídeme,“ dodal.

OSN oznámila, že takmer 400 000 ľudí žije vo Východnej Ghúte – čo je skupina satelitných miest a fariem pri Damasku od roku 2013 obliehaných vládou – bez dostatku potravín a liekov.

263 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Damask #bombardovanie #nálety #vojna v Sýrii #Ghúta #Východná Ghúta