V Prahe zadržali bývalého lídra sýrskych Kurdov

Česká polícia v nedeľu v Prahe zatkla sýrskeho kurdského politika Sáliha Muslima, ktorý je na zozname osôb hľadaných Interpolom z podnetu Turecka.

25.02.2018 13:28 , aktualizované: 16:00
salih muslim Foto: ,
Sálih Muslim, bývalý spolupredseda PYD.
debata (4)

To označuje Muslima za teroristu, rovnako ako kurdskú Stranu demokratickej únie (PYD), ktorej bol donedávna podpredsedom. O zatknutí Muslima informovala v nedeľu poobede turecká tlačová agentúra Anadolu. Česká polícia potvrdila, že v Prahe zatkla osobu hľadanú Interpolom, jej meno však neuviedla.

Podľa informácií agentúry AP bol Muslim v Prahe na konferencii o Blízkom východe. Po tom, čo ho na nej odfotografoval istý účastník z Turecka, sa však jeho fotografia dostala do rúk tureckým orgánom a tí zburcovali svojich zahraničných kolegov.

České súdy a minister spravodlivosti teraz budú musieť rozhodnúť, či Muslima Česká republika vydá do Turecka, alebo prepustí.

Muslim figuruje s takzvaným červeným upozornením aj na zozname medzinárodne hľadaných osôb Interpolu, a to vzhľadom na zatykač, ktorý vydala Ankara. Turecko Muslima na svoj zoznam najhľadanejších osôb pridalo začiatkom februára.

Nemenovaný kurdský predstaviteľ podľa AP uviedol, že bývalý spolupredseda PYD bol pozvaný do Prahy na konferenciu o otázkach týkajúcich sa Blízkeho východu, ako je napríklad aj kríza v Sýrii.

Anadolu priblížila, že Turecko podá žiadosť o vydanie Muslima a to, či ho Česi vydajú alebo prepustia, je už na rozhodnutí tamojšieho súdu.

Ankara považuje PYD za „teroristickú skupinu“ napojenú na kurdských povstalcov, ktorí vedú boje s Tureckom.

PYD je jedným z popredných kurdských zoskupení v severnej Sýrii a Muslim má v oblasti stále veľký vplyv aj napriek svojmu minuloročnému odstúpeniu z funkcie, píše AP.

Turecké ozbrojené sily spustili ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín na severe Sýrie 20. januára. Afrín kontrolujú kurdské milície, známe ako Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). YPG sú však zároveň spojencami USA v boji proti IS. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu ohrozujúcu územnú celistvosť Sýrie a napojenú na Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku, kde bojuje za väčšiu autonómiu, zakázaná.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Praha #Sýria #zadržanie #PYD #Strana demokratickej jednoty #Sálih Muslim