Oettinger: Európska komisia si po vražde novinára Kuciaka preverí toky peňazí na Slovensku

Po vražde novinára Jána Kuciaka si chce Európska komisia (EK) preveriť, ako sa na Slovensku nakladá s európskymi dotáciami na poľnohospodárstvo a či nie sú zneužívané. V rozhovore poskytnutom dnešnému vydanie nemeckého denníka Die Welt to povedal eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger.

01.03.2018 11:36
EÚ, diplomacia, vláda, Oettinger Foto: ,
Günther Oettinger.
debata (16)

O slobode médií na Slovensku chce na nasledujúcom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu debatovať aj Európsky parlament (EP). Podľa slovenských médií môže Kuciakova vražda súvisieť s jeho prácou na prípade údajného zapojenia talianskej mafie do zneužívania peňazí z európskych súdov na východnom Slovenskom.

„Pozrieme sa teraz na ten prípad dôkladne,“ povedal Oettinger denníku Die Welt. Nemecký eurokomisár považuje za možné, že európske poľnohospodárske dotácie na Slovensku boli zneužité „na kriminálne účely“. „Za niekoľko týždňov budeme mať jasno o finančných tokoch a možnom zneužití,“ dodal.

V rozhovore pre Die Welt Oettinger kritizoval tiež „popredných politikov na Slovensku“, ktorí sa podľa neho uchýlili ku „všeobecnej kritike médií“. Zároveň ale zdôraznil, že má komisia plnú dôveru v slovenské úrady a ich schopnosť prípad vraždy novinára a jeho snúbenice vyšetriť.

Prípadom vraždy slovenského novinára sa mieni zaoberať aj Európsky parlament, ktorý si Kuciaka už na začiatku stredajšej plenárnej schôdze uctil minútou ticha. „Chceme, aby sa prípad zavraždeného slovenského novinára dostal na program rokovania Európskeho parlamentu a aby sme za dva týždne na pléne (v Štrasburgu) debatovali o slobode médií na Slovenskom,“ povedal denníku Die Welt predseda zahraničného výboru EP David McAllister. Prípad má podľa neho celoeurópsky význam a debatou na pléne mu chcú europoslanci „dodať pozornosť, akú si zaslúži“.

Slovenské úrady člen nemeckej Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU) McAllister vyzval, aby „čin vyšetrili a ľudí, ktorí ho majú na svedomí, postavili pred súd k zodpovednosti“. Skutočnosť, že v EÚ môže byť novinár zavraždený kvôli svojej práci označil europoslanec za šokujúce.

Už v stredu povedal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, že je neprijateľné, aby bolo možné v tejto dobe v Európe zabíjať novinárov kvôli ich práci. Zároveň upozornil, že nový neprijateľný útok na slobodu médií prišiel len niekoľko mesiacov po tragickej vražde maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.

Vyhlásenie: Eurokomisia žiada o vysvetlenie podozrení zo zneužívania eurofondov na Slovensku

Európska komisia žiada o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania eurofondov v oblasti poľnohospodárstva na Slovensku. O objasnenie situácie požiadala vo štvrtok v liste Poľnohospodársku platobnú agentúru (PPA). Vyplýva to z oficiálneho vyhlásenia EK.

Informácie o možnom zneužívaní eurofondov v poľnohospodárstve sa objavili po vražde novinára Jána Kuciaka.

„O dianí na Slovensku a všetkých zverejnených správach sme informovaní a situáciu sledujeme. Dnes Európska komisia zaslala list Poľnohospodárskej platobnej agentúre so žiadosťou o vysvetlenie podozrení týkajúcich sa zneužívania fondov EÚ v oblasti poľnohospodárstva,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení EK.

„Tolerancia Európskej komisie voči korupcii je nulová a od členských štátov očakávame, že jej budú účinne predchádzať. Akékoľvek podozrenia a obvinenia z nesprávneho nakladania s prostriedkami EÚ berieme vážne,“ zdôraznila EK.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácie #poľnohospodárstvo #Európska komisia #previerka #vražda novinára Jána Kuciaka
Flowers