Spôsob vraždy Kuciaka mal byť varovaním, tvrdí Die Welt

Spôsob, akým bol zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak, mal byť varovaním pre ostatných novinárov, ktorí píšu o veciach, ktoré sa niekomu nepáčia. Je o tom presvedčený nemecký denník Die Welt, ktorý to napísal v hlavnom článku na titulnej strane. Prípadu mladého novinára venuje niekoľko strán.

01.03.2018 18:15
jan kuciak, urad vlady, kušnírová Foto: ,
Fotografia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pred Úradom vlády SR.
debata (8)

Die Welt vyšiel s veľkým čiernobielym titulkom „Ako talianska mafia vyvážala európske peniaze,“ ktorý odkazuje na tému, ktorej sa 27-ročný novinár pred smrťou venoval. Kuciakov nedokončený článok tiež nemecký denník uverejnil.

V hlavnom článku na titulnej strane sa denník zaoberá tým, čo Kuciakov prípad znamená. Pripomína, že posledný rok v tureckom väzení strávil jeho vlastný dopisovateľ Deniz Yücel. „Bol symbolom pre to, aké riziká podstupujú tí, ktorí pracujú pre pravdu,“ píše denník. „Prípad dobre dopadol. Deniz Yücel je slobodný. Ján Kuciak je mŕtvy,“ pokračuje denník a pripomína, že mladý novinár bol zavraždený spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírová.

„Vedľa tiel zavraždených položili vrahovia projektily smrtiacich guliek. Malo to byť varovanie. Varovanie ďalším novinárom, ktorí píšu niečo, čo sa určitým ľuďom nepáči,“ uvádza Die Welt.

Naráža tak na počiatočné informácie denníka Pravda, že okolo dvojice tiel boli poukladané náboje ako odkaz od mafie, čo už ale skôr poprel šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy.

Význam novinárčiny rastie

Pravdepodobné podľa nemeckého denníka je, že za vraždou stoja „nepriatelia slobody, ľudia, ktorí majú toľko strachu z nepríjemných právd, z novinárov, že kvôli tomu brutálne vraždia“. Ján Kuciak podľa neho ale nie je ojedinelý prípad. Vlani bolo po celom svete zavraždených 74 novinárov, tento rok už štyri novinári a dvaja blogeri.

Ďalších 307 novinárov a blogerov je kvôli svojej práci vo väzení. Pritom práve v čase, keď oslabujú niektoré demokracie a silnejú autokratické režimy, je novinárčina podľa denníka čoraz dôležitejšia.

Denník pripomína aj témy, na ktorých Kuciak v posledných mesiacoch pracoval. On ani jeho kolegovia sa pritom nenechali nikdy zastrašiť. „Teraz musel Ján Kuciak za tento postoj zaplatiť svojím životom,“ konštatuje Die Welt.

Jedným z mála utešujúcich aspektov tejto tragédie je to, že mnoho európskych médií teraz zverejnilo nedokončený Kuciakov text o činnosti talianskej mafie na Slovensku. „Stal sa tak pravý opak toho, čo vrahovia zrejme chceli: Rešerš a ich výsledky nie sú potlačené, ale maximálne šírené. Pravdepodobnosť, že vďaka tomu budú vrahovia a ich machinácie odhaleéí, výrazne stúpla,“ myslí si denník.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Die Welt #vražda novinára Jána Kuciaka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy