'Beštia z Ruska' zabila v Európe už 59 ľudí

Extrémne chladné počasie, ktoré v posledných týždňoch opanovalo väčšinu európskeho kontinentu, má na svedomí už najmenej 59 ľudských životov.

02.03.2018 21:37
Holandsko Amsterdam počasie mrazy Foto: ,
Ľudia sa korčuľuju na zamrznutom kanáli Prinsengracht v centre Amsterdamu. Mrazivé počasie umožnilo Holanďanom využiť zamrznutie kanálov pre tradičnú ľudovú zábavu.
debata (135)

Tlaková níž, ktorá sa rozšírila z ruskej Sibíri, sa rozprestiera nad väčšou časťou kontinentálnej Európy aj Britských ostrovov a prináša extrémne nízke teploty až k Stredozemnému moru. Pre túto formáciu sa v rôznych európskych krajinách zaužívali rôzne názvy, Holanďania ju nazývajú Sibírsky medveď, Švédi Snehový kanón a britské médiá ju označujú ako Beštia z východu (Beast from the East).

Najväčší počet obetí si extrémne nízke teploty vyžiadali v posledných dňoch v Poľsku. Zahynulo tam v dôsledku extrémneho počasia už 23 ľudí, pričom vo väčšine prípadov to boli bezdomovci, ktorí prespávali na ulici. Veľmi často za úmrtia bezdomovcov môže kombinácia nočných mrazov a alkoholu, ktorým sa bezdomovci snažia zahriať, no po chvíľkovej úľave im otupí zmysly a zvýši nebezpečenstvo zamrznutia.

Podľa britskej BBC, ktorá dala dokopy údaje o počte obetí súčasných mrazov z jednotlivých európskych krajín, má druhý najvyšší počet obetí po Poľsku Slovensko, kde zahynulo sedem ľudí. Nasleduje Česká republika so šiestimi obeťami, Litva s piatimi a Francúzsko so štyrmi.

Podľa meteorológov by sa v kontinentálnej Európe malo počasie v najbližších dňoch už postupne zlepšovať. Britské ostrovy si naopak podľa BBC budú musieť na ústup extrémneho počasia počkať dlhšie.

135 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #mrazy #chladné počasie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy