Asad: Operácia vládnych síl proti povstalcom v Ghúte bude pokračovať

Sýrsky prezident Bašír Asad v nedeľu oznámil, že vojenská operácia vládnych síl proti povstalcom v enkláve Východná Ghúta na predmestí Damasku bude pokračovať.

04.03.2018 23:04
debata (22)

Vo svojom vyhlásení odvysielanom sýrskou televíziou Asad avizoval, že „operácia proti terorizmu bude pokračovať“. Dodal, že „paralelne s ňou je civilistom poskytnutá možnosť dostať sa na územia“ pod kontrolou sýrskej armády.

Asad ďalej vo svojom vyhlásení uviedol, že tvrdenia Západu o katastrofálnej humanitárnej situácii vo Východnej Ghúte „sú smiešna lož“. Nedávne obvinenia o použití chemických zbraní v Sýrii označil za „zámienku“ na začatie útoku na sýrske vládne sily.

„Nie je žiadny rozpor medzi prímerím a bojovými operáciami,“ vyhlásil Asad. Dodal, že progres, ktorý sýrska armáda zaznamenala v oblasti Východná Ghúta v piatok a v sobotu, bol dosiahnutý „počas tohto prímeria“, čím mal na mysli päť hodín trvajúce prestávky v bojoch, ktoré iniciovali Rusko a ktoré platia od utorka.

Sýrske štátne médiá i aktivisti v nedeľu informovali, že vládne jednotky a s nimi spriaznené polovojenské oddiely dobyli na povstalcami ovládanom území neďaleko hlavného mesta Damask množstvo dedín a menších miest. Ide zatiaľ o najväčší postup vládnych vojsk, odkedy sa minulý mesiac začala rozsiahla armádna ofenzíva.

O situácii v Sýrii v nedeľu telefonicky hovorili britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump, ktorí zhodne konštatovali, že sýrsky režim a Rusko nesú „zodpovednosť za ľudské utrpenie vo Východnej Ghúte“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron požiadal iránskeho prezidenta Hasana Rúháního, aby vyvinul tlak na sýrsky režim a presadil zastavenie útokov na obyvateľstvo damaského predmestia Východná Ghúta. Macron dodal, že zastavenie útokov umožní dodávky humanitárnej pomoci pre civilistov vo Východnej Ghúte a evakuáciu odtiaľ ranených a chorých.

V telefonickom rozhovore Macron podľa agentúry Reuters zdôraznil, že Irán vzhľadom na svoje vzťahy a kontakty so sýrskym režimom nesie „osobitnú zodpovednosť“ za realizáciu humanitárneho prímeria v súlade s rezolúciou č. 2401 prijatou Bezpečnostnou radou OSN.

Telefonát Macrona s Rúháním sa uskutočnil v predvečer návštevy francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yva Le Driana v Teheráne.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Bašár al-Asad #Ghúta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy