USA tvrdia, že za smrť nevlastného brata vodcu Kim Čong-una je zodpovedná KĽDR

Spojené štáty dospeli k záveru, že Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, zavraždili vlani v Malajzii na príkaz KĽDR. Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke BBC s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí.

07.03.2018 06:56
Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea Foto: ,
Kima Čong-un.
debata (11)

Podľa ministerstva v súvislosti s uvedeným zistením uvalia Spojené štáty na KĽDR nové sankcie.

Kim Čong-nama otrávili 13. februára 2017 na medzinárodnom letisku v malajzijskej metropole Kuala Lumpur tak, že mu potreli tvár chemickou bojovou látkou VX. Z jeho vraždy sú obvinené dve ženy – Vietnamka Doan Thi Huong a Indonézanka Siti Aisyahová.

Obe ženy sú v súvislosti s vraždou jedinými podozrivými vo väzbe. Malajzijská polícia však pred časom uviedla, že v deň vraždy opustili Malajziu štyria Severokórejčania. Práve oni majú byť v tomto prípade hlavnými podozrivými a nemalo im byť umožnené odísť z krajiny. KĽDR akúkoľvek účasť na vražde popiera.

Kim Čong-nam bol nevlastným bratom súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-una a najstarším synom ich spoločného otca, bývalého lídra Kim Čong-ila. Dlhé roky žil v dobrovoľnom exile v Macau a vyjadroval sa pomerne kriticky na adresu severokórejského režimu aj samotného Kim Čong-una.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #KĽDR #vražda #sankcie #Kim Čong-un #Malajzia #brat #nové #Kim Čong-nam