Stav Skripaľa a jeho dcéry je naďalej kritický, no už stabilizovaný

08.03.2018 16:15
Británia Rusko špión bývalý Skripaľ
Na snímke z Facebooku Julia Skripaľová, dcéra bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa. Britská polícia našla dvojicu v nedeľu 4. marca otrávenú v bezvedomí na lavičke v nákupnom centre v meste Salisbury v grófstve Wiltshire na juhu Anglicka, asi 145 kilometrov západne od Londýna. Autor:

Stav bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry, ktorí sú obaja v britskej nemocnici po tom, čo prišli do styku s nervovo paralytickou substanciou, je síce naďalej kritický, no už stabilizovaný.

Vo štvrtok to oznámila britská ministerka vnútra Amber Rudd. Britský policajt, ktorý ako prvý prišiel v nedeľu do styku s otráveným Skripaľom a jeho dcérou a po styku zrejme s rovnakou látkou leží tiež v nemocnici, je podľa ministerky tiež už v stabilizovanom stave, a už dokonca rozpráva a komunikuje s okolím. Ministerka nechcela špekulovať, kto bol za útokom.

Šéf protiteroristického oddelenia Scotland Yardu Mark Rowley v stredu vyhlásil, že podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov šlo o presne cielený pokus o vraždu. Vyšetrovatelia sú podľa neho presvedčení, že páchatelia tohto činu šli cielene po Skripaľovi. Rowley síce nezmienil presný typ použitej substancie, no podľa britského denníka The Guardian sú najčastejšie používanými typmi nervovo paralytickej látky VX a sarín.

Ani jednu z týchto dvoch látok podľa odborníkov nemá ako vyrobiť niekto, kto nie je v danej oblasti odborníkom. „Treba na to experta a treba na to špeciálne prostredie, inak sa pripravíte o život,“ hovorí jeden z odborníkov, ktorých oslovil The Guardian. „Nervovo paralytické látky ako sarín alebo VX vyžadujú laboratórium. Nedokázal by ich vyrobiť dokonca ani Islamský štát,“ cituje denník ďalšieho britského experta.

Vo všeobecnosti panuje podozrenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je Moskva, hoci Kremeľ to vehementne popiera.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson už v utorok v sľúbil „vhodnú a robustnú odpoveď“ Londýna, ak sa preukáže, že v tejto kauze má prsty Rusko. „Zatiaľ na nikoho neukazujem prstom, ale oznamujem vládam po celom svete, že žiadny pokus vziať život nevinnému človeku na britskej pôde nezostane bez sankcií a nepotrestaný,“ vyhlásil šéf britskej diplomacie.

#Veľká Británia #Sergej Skripaľ #Rusko #otrávenie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

29,99
Perla farebné ruže valentín

Perla farebné ruže valentín

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk