Podľa Tillersona je za Skripalovou otravou zrejme Rusko

USA sa podľa neho s Britániou zhodli, že páchatelia činu ponesú následky.

13.03.2018 06:18 , aktualizované: 08:39
USA, Sýria, Rex Tillerson, sekretár USA Foto: ,
Rex Tillerson
debata (24)

Washington sa zhoduje s Londýnom, že Rusko je „pravdepodobne zodpovedné“ za útok nervovoparalytickou látkou na svojho bývalého špióna Sergeja Skripaľa, ku ktorému došlo minulý týždeň v Británii. V pondelok to vyhlásil americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson s tým, že Moskva musí čeliť „vážnym dôsledkom“.

„Takýto druh útoku sa nedá nikdy ospravedlniť – pokus o vraždu súkromnej osoby na pôde zvrchovaného štátu – a my sme rozhorčení, že Rusko sa zjavne opäť zapojilo do takéhoto správania,“ uviedol Tillerson vo vyhlásení. V pondelok hovoril podľa agentúry DPA s britským ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom a vyjadril solidaritu s „našimi spojencami“ v Británii, s ktorou USA budú aj naďalej koordinovať svoje reakcie. „Zhodujeme sa, že tí zodpovední – aj tí, ktorí zločin spáchali, aj tí, ktorí ho nariadili – musia čeliť primerane vážnym dôsledkom,“ dodal Tillerson.

Britská premiéra Theresa Mayová v pondelok v parlamente povedala, že bývalý ruský agent Skripaľ a jeho dcéra Julija boli v anglickom meste Salisbury otrávení vojenskou bojovou chemickou látkou a je „veľmi pravdepodobné“, že za útok na 66-ročného Skripaľa a jeho 33-ročnú dcéru je zodpovedné Rusko.

Mayová pred poslancami tiež povedala, že v súvislosti s týmto prípadom si Británia predvolala ruského veľvyslanca, aby vysvetlil, ako sa ruská chemická bojová látka dostala do Británie.

Mayová ďalej uviedla, že ak sa dokáže, že za útokom stojí Moskva, jej vláda to bude považovať za „nezákonné použitie sily“ zo strany Ruska.

Britské úrady predbežne látku identifikovali ako Novičok, čo je nervovoparalytický bojový prostriedok ruskej výroby.

Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v meste Salisbury. Obaja sa stále nachádzajú v kritickom stave. Vo vážnom stave je aj policajt, ktorý sa im pokúšal pomôcť. Polícia prípad vyšetruje ako útok neznámou nervovoparalytickou látkou.

Skripaľa v roku 2006 usvedčili v Rusku zo špionáže pre Britániu. Neskôr mu trest skrátili a v roku 2010 sa v rámci výmeny špiónov dostal na slobodu. Bývalý agent odvtedy žil utiahnutým životom v Salisbury.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí označilo v pondelok tvrdenie britskej premiérky Mayovej, že za útokom na Skripaľa a jeho dcéru stojí Moskva, za „rozprávky“ a „cirkusovú šou“.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Rex Tillerson #Sergej Skripaľ