Tillerson končí, americkú diplomaciu povedie šéf CIA Pompeo

, 13.03.2018 13:59, aktualizované: 14.03.2018 10:11
Trump, Tillerson, Haleyová
Americký prezident Donald Trump, minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson a americká predstaviteľka OSN Nikki Haleyová. Autor: ,

Americký prezident Donald Trump odvolal ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona.

Tillerson oznámil, že svoj úrad odovzdá ešte v utorok svojmu námestníkovi Johnovi Sullivanovi. Z funkcie potom oficiálne odíde k 31. marcu. Potom odíde z politiky.

„Najdôležitejšie je zabezpečiť hladký prechod na čele diplomacie v čase, keď krajina naďalej čelí dôležitým výzvam v politike aj národnej bezpečnosti,“ povedal dnes Tillerson na tlačovej konferencii k svojmu odvolanie. Konkrétne spomenul, že je potrebné pokračovať v definovaní jasných vzťahov s Čínou. Veľa práce je podľa neho ešte potrebné urobiť v Sýrii. Tillerson tiež varoval pred pokračujúcou politikou Ruska.

Nahradí ho šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo. Trump poďakoval v utorok na Twitteri Tillersonovi za jeho výkon vo funkcii a uviedol, že nový šéf diplomacie odvedie „fantastickú prácu“.

Novou šéfkou tajnej služby bude doterajšia námestníčka CIA Gina Haspelová. Šéf Bieleho domu zdôraznil, že pôjde o historický medzník, keďže bude prvou ženou na poste riaditeľa CIA.

„Mike a Gina spolupracovali viac ako rok a vyvinul sa medzi nimi skvelý vzájomný rešpekt,“ uviedol Trump podľa spravodajskej stanice CNN.

Nová šéfka CIA Gina Haspelová.
Nová šéfka CIA Gina Haspelová. Autor: Reuters

Zdôraznil, že Pompea spoznal za minulých 14 mesiacov veľmi dobre a je si istý, že je správnym človekom pre túto prácu.

„Bude pokračovať v našom programe obnovenia postavenia Ameriky vo svete, posilňovania našich spojenectiev, konfrontovania sa s našimi nepriateľmi a v snahách o denuklearizáciu Kórejského polostrova,“ uviedol Trump vo vyhlásení.

Gina Haspelová je dôstojníčka s kontroverznou minulosťou. Mala byť prítomná pri mučení viacerých zajatých, ktorí boli podozriví z terorizmu.
#USA #Rex Tillerson #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

33,99
Elite červené ruže

Elite červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk