Riaditeľ Cambridge Analytica: My sme vymysleli volebnú stratégiu Trumpa

Generálny riaditeľ britskej firmy Cambridge Analytica Alexander Nix povedal v rozhovore, ktorý tajne nahrala a v utorok odvysielala britská spravodajská televízia Channel 4, že jeho spoločnosť zohrala hlavnú úlohu pri zabezpečení tesného víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA v roku 2016.

20.03.2018 22:32
Británia, Facebook, Cambridge Analytics, šéf,... Foto: ,
Alexander Nix.
debata (39)

Firma Cambridge Analytica následne oznámila, že Nixa dočasne zbavila funkcie, keďže prebieha nezávislé vyšetrovanie tajne nakrútenej televíznej reportáže. Nix v nej totiž rozprával aj o nečestných metódach firmy, ktorými pomohla svojim klientom ovplyvniť a zvrátiť predvolebné kampane.

„Nedávne výroky pána Nixa, tajne nahraté stanicou Channel 4, a ďalšie tvrdenia nereprezentujú hodnoty ani činnosť firmy. Jeho dočasné odvolanie odzrkadľuje vážnosť, s akou sa pozeráme na toto porušenie (našich zásad),“ napísala v utorok vo vyhlásení správna rada firmy, ktorú citovali tlačové agentúry AP a DPA. Britská televízia počas utajovanej akcie zachytila na videu Nixa, ako sa vychvaľuje metódami práce – napríklad tým, že využíva úplatky a zvádzanie na ovplyvňovanie volieb.

Nix vo videu tvrdí, že firma je ochotná použiť tzv. medové pasce, umiestňovať falošné správy na internete, najímať utajených spolupracovníkov a zriaďovať nepravé inštitúcie či falošné webové stránky, aby takto zhromaždila údaje.

Britský úrad na ochranu dát už vyšetruje, či Facebook urobil dostatočné opatrenia na ochranu osobných údajov užívateľov tejto sociálnej siete. Stalo sa tak práve po zverejnených správach, že britská firma Cambridge Analytica nečestne získala súkromné informácie z miliónov účtov amerických užívateľov Facebooku na podporu volebnej kampane prezidenta USA Trumpa v roku 2016.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na britskú komisárku pre informácie Elizabeth Denhamovú.

V súvislosti s týmto odhalením sa komisárka dožaduje príkazu na prehľadanie kancelárií spoločnosti Cambridge Analytica.

Vyšetrovania spoločností Cambridge Analytica a Facebook sú súčasťou širšieho prieskumu o zneužívaní osobných údajov, uviedla Denhamová, ktorej úlohou je presadzovať britské zákony na ochranu osobných údajov.

Ako si uchrániť súkromie na Facebooku

  • Vpravo hore na modrej lište je šípka nadol. Po kliknutí treba vybrať položku „Nastavenia“ a potom je vľavo stĺpec so zoznam ďalších položiek. Dôležité sú dve – „Súkromie“ a „Aplikácie“. Kliknite na Súkromie. V sekcii „Vaša aktivita“ sa neodporúča mať nastavené, že vaše príspevky sú „Verejné“, lebo ich môže vidieť ktokoľvek z miliárd ľudí na internete. Vhodné je aj úplne dole zakázať, aby váš profil mohol byť nájdený cez Google či iné vyhľadávače.
  • Veľmi dôležitá je však položka „Aplikácie“. Práve tú údajne zneužili v Cambridge Analytica na zber údajov. Po kliknutí sa zobrazia všetky vaše FB aplikácie. Tie, ktoré nepoznáte, rovno vymažte. V ostatných využite možnosť nastavenia viditeľnosti aplikácie. Neodporúča sa mať túto položku nastavenú ako „Verejnú“. Pre väčšiu ochranu súkromia nastavte možnosť „Iba ja“.
  • Na záver asi najdôležitejšia vec. Nižšie pod zoznamom aplikácií je ďalšia položka „Aplikácie, ktoré používajú ostatní“. V nej vyberte údaje, ktoré o vás môžu aplikácie zbierať. Pre najvyššiu bezpečnosť znemožnite zbieranie všetkých údajov.
(mq)
39 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #facebook #zneužitie #Donald Trump #prezidentské voľby v USA #Cambridge Analytica
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy