Chameneí: Irán prekazil plány USA na Blízkom východe

"Tí, ktorí zasahujú do všetkých záležitostí sveta, protestujú a pýtajú sa: 'Prečo Irán zasahuje do záležitostí Iraku a Sýrie?'" uviedol Chameneí.

22.03.2018 14:02
Chamenei Foto:
Iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.
debata (2)

Irán neutralizoval plány Spojených štátov na Blízkom východe, vyhlásil v stredu iránsky najvyšší duchovný vodca Alí Chameneí. Ajatolláh to povedal na zhromaždení v posvätnom meste Mašhad pri príležitosti prvého dňa nového perzského roka Nourúz, informuje agentúra IRNA.

„Tí, ktorí zasahujú do všetkých záležitostí sveta, protestujú a pýtajú sa: ‚Prečo Irán zasahuje do záležitostí Iraku a Sýrie?‘ Iránska islamská republika bola úspešná pri neutralizácii amerických plánov v tomto regióne. USA tu nikdy nenaplnia svoje ciele, ale my svoje určite áno,“ uviedol Chameneí.

Ajatolláh v príhovore vysielanom televíziou ďalej obvinil Washington z plánov na „vytvorenie krutých a povstaleckých skupín ako Dáiš (Islamský štát – IS) so zámerom odviesť pozornosť ľudí žijúcich v tomto regióne od sionistického režimu (Izraela) a zamestnať ich vnútornými konfliktami“.

Irán podporuje vlády v Sýrii a Iraku tým, že tam na boj s džihádistami a povstalcami vysiela „vojenských poradcov“ a svojich vlastných „dobrovoľníkov“ spolu s Afgancami a Pakistancami. Jeho prítomnosť v tomto regióne odsúdili Spojené štáty, ako aj Británia, Francúzsko, Saudská Arábia či Izrael. Chameneí podľa agentúry IRNA vyhlásil, že iránska prítomnosť v týchto krajinách je „na žiadosť tamojších vlád a ľudu“.

Jeho vyjadrenia zazneli po tom, ako prezident USA Donald Trump rozhneval Teherán ohľadom odkazu iránskemu ľudu pri príležitosti osláv Nourúzu. V danom odkaze Trump píše: „Iránsky ľud má pred sebou ďalšiu výzvu – vládcov, ktorí slúžia sebe samým namiesto služby svojmu ľudu.“

2 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #Blízky východ #Alí Chameneí