Referendum v Írsku o možnosti liberalizácie interupčných zákonov bude 25. mája

28.03.2018 18:38

Interupcie sú v silno katolíckom Írsku ústavou zakázané.

Referendum o tom, či má dôjsť k liberalizácii interupčných zákonov, sa v Írsku bude konať v piatok 25. mája. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News.

V prípade kladného výsledku referenda bude z ústavy odstránený príslušný dodatok schválený v plebiscite v roku 1983, podľa ktorého sa život ženy a jej nenarodeného dieťaťa považuje za rovnocenný, a parlament dostane možnosť legalizovať interupcie až do dvanásteho týždňa tehotenstva.

Interupcie sú v silno katolíckom Írsku ústavou zakázané. Výnimka je umožnená len vtedy, ak je ohrozený život matky, nie však prípade znásilnenia, incestu alebo smrteľnej abnormality plodu. Tisíce írskych žien preto každý rok cestujú do zahraničia, hlavne do Anglicka, na vykonanie zákroku na umelé prerušenie tehotenstva.

Podľa dvoch prieskumov verejnej mienky uskutočnených v januári sa zistilo, že návrh legalizovať interupcie až do dvanásteho týždňa tehotenstva by podporilo viac ako 50 percent voličov, pričom menej ako 30 percent bolo proti a zvyšok tvorili nerozhodnutí voliči.

#Írsko #referendum #interupcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku