Stav dcéry Sergeja Skripaľa už nie je kritický

Julija Skripaľová, ktorá sa spolu so svojím otcom Sergejom stala začiatkom marca v anglickom meste Salisbury obeťou útoku nervovoparalytickou látkou novičok, už nie je v kritickom stave. Podľa lekárov sa jej stav zlepšuje a v súčasnosti ho možno označiť za stabilizovaný, uviedla britská televízna stanica Sky News.

29.03.2018 13:25 , aktualizované: 16:42
Británia Rusko špión bývalý Skripaľ Foto:
Na snímke z Facebooku Julia Skripaľová, dcéra bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa.
debata (73)

Bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa, ktorý pracoval pre britské tajné služby, a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury, kde žijú. Podľa Británie išlo o útok neznámych páchateľov, pri ktorom s vysokou pravdepodobnosťou použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Stav Sergeja Skripaľa zostáva po útoku aj naďalej kritický.

V reakcii na kauzu Skripaľ sa Británia, USA a viac ako 20 západných spojencov rozhodli vyhostiť ruských diplomatov. Rusko varovalo, že ide o nepriateľský krok, ktorý nezostane bez odpovede.

Rusko žiadalo Britániu o informácie o trestnom konaní v kauze Skripaľ

Ruské úrady sa obrátili na Britániu so žiadosťou o poskytnutie informácií súvisiacich s vyšetrovaním vo veci pokusu o vraždu občianky Ruskej federácie Julije Skripaľovej.

Agentúra TASS spresnila, že Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (SK RF) sa s touto žiadosťou obrátil na ruskú prokuratúru, ktorá následne osloví britskú stranu.

Hovorkyňa SK RF Svetlana Petrenková vysvetlila, že ruská strana sa vo svojej žiadosti obracia na britských kolegov, aby urobili rad procesných krokov s cieľom ustanoviť okolnosti, ktoré viedli k spáchaniu trestného činu, a poskytli kópie materiálov z vyšetrovania, ako aj výsledky obhliadky miesta, kde bola Skipaľová nájdená. Žiadajú tiež o výsledky jej lekárskych prehliadok a vykonaných testov.

SK RF vo svojom vyhlásení opäť zopakoval pripravenosť na ďalšiu spoluprácu s britskými úradmi pri vyšetrovaní kauzy Julije Skripaľovej.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #vyšetrovanie #Veľká Británia #Rusko #Sergej Skripaľ