Podľa Babiša ANO prejavilo na rokovaniach s ČSSD flexibilitu. Na rade sú extrémisti

Český premiér v demisii Andrej Babiš v reakcii na neúspech rokovaní o vytvorení koalície s Českou stranou sociálnodemokratickou (ČSSD) vyhlásil, že jeho hnutie ANO na nich preukázalo "veľkú flexibilitu a toleranciu".

06.04.2018 07:26
Babiš Foto: ,
Český premiér v demisii Andrej Babiš odchádza po tlačovej konferencii v Prahe.
debata (1)

Babiš podľa spravodajského servera iDNES.cz spresnil, že sociálnym demokratom ponúkol kľúčové ministerstvo spravodlivosti a potom aj ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré pôvodne nechcel obetovať. Podľa Babiša celé rokovanie s ČSSD „bolo o tom, že sociálna demokracia chce post ministra vnútra pre Hamáčka“.

Predseda ČSSD Jan Hamáček sa proti tomuto Babišovmu tvrdeniu ohradil. Jeho strana na rokovaniach navrhovala, že vo vláde nemusí byť ani jeden z oboch predsedov strán, ktoré rokovali o koaličnej vláde. Tento návrh však hnutie ANO odmietlo.

Podľa iDNES.cz sa teraz hnutie ANO môže obrátiť na hnutie SPD Tomia Okamuru, ktoré bolo doteraz na rokovaniach zatláčané do úzadia.

Spolu s komunistami a SPD má ANO v Poslaneckej snemovni 115 kresiel.

Smerujú k predčasným voľbám?

Poslednou možnosťou sú predčasné voľby, ktoré odmieta prezident Miloš Zeman. Aby boli vypísané, muselo by návrh podporiť 120 poslancov.

Na otázku iDNES.cz, ktorý z týchto variantov by uprednostnil, Babiš vyhlásil, že sa poradí s poslaneckým klubom ANO a požiada aj o schôdzku s prezidentom.

Sociálni demokrati na piatok zvolali rokovanie predsedníctva, ktoré by malo potvrdiť krach vyjednávaní o menšinovej koaličnej vláde.

Šéf opozičnej ODS Petr Fiala pre iDNES.cz uviedol, že sa „ukázalo, že Andrej Babiš sa v skutočnosti dohodnúť na vláde nechce a nikdy nechcel. Za šesť mesiacov od volieb nebol schopný prísť s konštruktívnym riešením“. Dodal, že Babiš je zodpovedný za súčasnú politickú krízu.

Jiří Pospíšil, šéf TOP 09, si myslí, že Babiš očividne preferuje už len predčasné voľby alebo vládnu spoluprácu s extrémistami: KSČM a Okamurovou SPD.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #česká vláda #Česko #Andrej Babiš #ČSSD #ANO #koaličné rokovania #česká vládna kríza