Britská vláda: Dve Skripaľove morčatá a mačka sa tiež stali obeťami otravy

06.04.2018 07:44, aktualizované: 21:47
Rusko Británia agent Skripaľ útok veľvyslanec...
Ruský veľvyslanec v Británii Alexander Jakovenko počas tlačovej konferencie na ruskom veľvyslanectve v Londýne. Jakovenko uviedol, že Británia sa v minulosti opakovane dopustila porušenia medzinárodného práva a nemožno jej dôverovať ani pri vyšetrovaní otravy bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury. Autor: ,

Britská vláda v piatok oznámila, že dve morčatá a mačka bývalého dvojitého ruského agenta Sergeja Skripaľa sa stali takisto obeťami otravy v anglickom meste Salisbury.

Ministerstvo životného prostredia, potravinárstva a záležitostí vidieka uviedlo, že dva hlodavce našli mŕtve v Skripaľovom dome po tom, čo ho z dôvodu vyšetrovania zapečatili.

Ministerstvo v piatok ďalej oznámilo, že mačku našli tiež, pričom bola „rozrušená a vystresovaná, a preto sa veterinár rozhodol pre eutanáziu, aby ju zbavil utrpenia“.

Skripaľ (66) a jeho dcéra Julia (33) sú hospitalizovaní od 4. marca, keď ich našli v bezvedomí na lavičke pred nákupným centrom v Salisbury. Britské úrady tvrdia, že sa stali obeťami útoku nebezpečnou nervovoparalytickou látkou novičok, vyvinutou v bývalom Sovietskom zväze, a obvinili z neho Rusko. Moskva zodpovednosť za útok dôrazne odmieta.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok upozornil, že Británia sa ešte nezmienila o osude Skripaľových domácich zvierat, ktoré sú podľa jeho slov dôležitým dôkazom v prípade otravy.

Ruská žiadosť

Ruské veľvyslanectvo v Londýne oficiálne požiadalo o informácie o zvieratách, ktoré bývalý agent ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergej Skripaľ údajne chová vo svojom dome v anglickom meste Salisbury. Ide údajne o dve mačky a dve morčatá.

Agentúre RIA Novosti podanie takejto oficiálnej žiadosti, adresovanej britskému ministerstvu zahraničných vecí, potvrdil hovorca ruského veľvyslanectva v Londýne Alexander Jakovenko.

Vysvetlil, že o existencii domácich miláčikov v Skripaľovom dome sa ruskí diplomati dozvedeli od jeho netere Viktorie.

„Nemáme nijaké informácie o tom, kde sa (zvieratá) momentálne nachádzajú a ako sa majú. A aj zvyčajne veľmi dobre informované britské médiá o tejto téme mlčia,“ dodal hovorca.

Spresnil, že mať správy o osude zvierat je dôležité nielen z hľadiska Skripaľových majetkových práv, ale aj v obave o životné podmienky zvierat a – „čo je najdôležitejšie – i v súvislosti s prebiehajúcim vyšetrovaním“. Poznamenal, že pre lepšie pochopenie toho, čo sa 4. marca stalo so Sergejom a Juliou Skripaľovcami je dôležité vedieť, či zvieratá tiež trpia príznakmi chemickej otravy.

Hovorca potvrdil, že veľvyslanectvo zaslalo na britské ministerstvo oficiálnu žiadosť o „poskytnutie relevantných informácií vrátane tých, či (Skripaľove) zvieratá nejako liečia“.

Britský denník Mirror v piatok s odvolaním sa na britské ministerstvo životného prostredia informoval, že obe morčatá, ponechané v dome, uhynuli na dehydratáciu.

Zvieratá spálili

Jednu z dvoch mačiek – čierneho perzského kocúra menom Nash Van Drake – našli veterinári v dome, ale v stave hlbokého stresu. Zviera odviezli do vojenského laboratória v Porton Downe na testy, ale kocúr trpel tak veľmi, že sa veterinári rozhodli pre eutanáziu.

Telá všetkých troch zvierat spálili, pretože mohli byť zasiahnuté látkou novičok.

Skripaľova neter predtým uviedla, že susedia videli druhú z mačiek, ako uteká z domu.

Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v Salisbury, kde Skripaľ žil. Skripaľa v minulosti v Rusku usvedčili zo špionáže pre Britániu, avšak v roku 2010 ho v rámci výmeny agentov prepustili na slobodu.

Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta a žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom sú jeho tvrdenia založené.

#Veľká Británia #Rusko #Sergej Skripaľ #kauza Skripaľ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku