Cenu World Press Photo 2018 získal záber z pouličných protestov vo Venezuele

Víťazom žurnalistickej ceny World Press Photo 2018 v hlavnej kategórii sa vo štvrtok večer stal venezuelský fotoreportér Ronaldo Schemidt pracujúci pre francúzsku tlačovú agentúru AFP.

13.04.2018 10:50
Holandsko Fotografia Súťaž World Press Photo Foto: ,
Víťazná snímka World Press Photo 2018 od fotografa Ronalda Schemidta pracujúceho pre agentúru AFP zobrazuje horiaceho demonštranta počas protestov proti venezuelskému prezidentovi Nicolasovi Madurovi v Caracase. Snímka s názvom Venezuelská kríza, ktorá bola nafotená 3. mája 2017, získala aj prvé miesto v kategórii Aktuálne všeobecné správy.
debata (16)

Jeho snímka, zachytávajúca horiaceho demonštranta vo Venezuele, podľa poroty symbolizuje aktuálny stav tejto krajiny.

Schemidt fotografiu vyhotovil minulý rok v máji počas násilných zrážok polície s demonštrantami protestujúcimi proti režimu venezuelského prezidenta Nicolása Madura v hlavnom meste Caracas. Mladého muža zasiahol výbuch nádrže policajnej motorky; predmetný záber ho zachytáva v behu, ako za sebou zanecháva závoj z plameňov.

„Pocítil som za sebou explóziu a žiar. V tej chvíli som sa otočil a začal fotografovať – bez toho, aby som poriadne videl, čo sa deje,“ popisuje okolnosti vzniku víťaznej fotografie 46-ročný Schemidt, ktorý už 18 rokov žije v Mexiku.

Víťazná snímka World Press Photo 2018 od...
Snímka s názvom Bitka o Mósul z 16. júna 2017...
+9Moyo Hilir - Snímka s názvom Detskí džokejovia...

Predsedníčka poroty, Magdalena Herrerová z francúzskej mutácie magazínu Geo, uviedla, že Schemidtova snímka predstavuje „klasickú fotografiu“, ktorá disponuje „energiou a dynamikou“. „Má farby, pohyb, silu a je veľmi dobre komponovaná. Vyvoláva okamžité emócie,“ vyhlásila Herrerová, ktorú cituje spravodajská stanica France 24.

Pre samotného autora záberu však ide o trpké uznanie. „Mám z toho zmiešané pocity. Viem totiž – rovnako ako ktokoľvek iný -, čím Venezuela v súčasnosti prechádza,“ povedal Schemidt, ktorý na slávnostnom odovzdávaní tohto prestížneho ocenenia v holandskom Amsterdame venoval víťaznú snímku svojej rodine, ako aj venezuelskému ľudu.

Venezuela čelí hyperinflácii, nedostatku základných tovarov a prudkému poklesu cien ropy na svetovom trhu, čo vlani vyvolalo rozsiahle protesty. Pouličné násilie si od apríla do júla minulého roku vyžiadalo 125 mŕtvych.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #World Press Photo #World Press Photo 2018
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy