Haleyová: USA sú pripravené znova zaútočiť na Sýriu

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady tejto medzinárodnej organizácie v sobotu vyhlásila, že Rusko vedie "dezinformačnú kampaň" v súvislosti s údajným chemickým útokom na civilistov v sýrskom meste Dúmá.

15.04.2018 08:45
Haleyová Foto: ,
Nikki Haleyová, veľvyslankyňa USA pri OSN.
debata (167)

„Dávali sme diplomacii jednu šancu za druhou,“ uviedla. Avšak Rusko šesťkrát zablokovalo v Bezpečnostnej rade OSN rozhodnutie o riešení sýrskej otázky. Haleyová dodala, že Spojené štáty nedovolia režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada pokračovať v nasadzovaní chemických zbraní na „masové vraždenie“.

„USA sú pripravené znovu zaútočiť na Sýriu v reakcii na ďalší chemický útok,“ varovala americká delegátka.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval členské štáty, aby si zachovali od vzniknutej situácie odstup a „vyhli sa eskalácii“ napätia. Vyjadril sklamanie nad tým, že sa Bezpečnostná rada nedokázala zhodnúť na účinnom mechanizme proti použitiu chemických zbraní v Sýrii, informovala stanica BBC.

Guterres sa domnieva, že udalosti v Sýrii si vyžadujú politické a nie vojenské riešenie. Zdôraznil nutnosť, aby členské štáty konali dôsledne v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom.

Britská veľvyslankyňa pri OSN Karen Pierceová uviedla, že účasť jej krajiny na intervencii v Sýrii mala „humanitárny“ charakter a bola zákonne odôvodnená. „Sýrsky režim zabíja vlastných ľudí už sedem rokov,“ zdôraznila Pierceová s tým, že použitie chemických zbraní je „vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti“.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová uviedla, že schopnosť sýrskeho režimu vyrábať a uskladňovať chemický arzenál sa po sobotňajšom zásahu „výrazne oslabila“. „Operácia bola úspešná. Ciele boli vybrané veľmi starostlivo. Medzi zúčastnenými silami nedošlo k žiadnym incidentom,“ povedala Parlyová.

167 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #António Guterres #Nikki Haleyová #útok na Sýriu