Haleyová: USA sú pripravené znova zaútočiť na Sýriu

15.04.2018 08:45
Haleyová
Nikki Haleyová, veľvyslankyňa USA pri OSN. Autor: ,

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady tejto medzinárodnej organizácie v sobotu vyhlásila, že Rusko vedie "dezinformačnú kampaň" v súvislosti s údajným chemickým útokom na civilistov v sýrskom meste Dúmá.

„Dávali sme diplomacii jednu šancu za druhou,“ uviedla. Avšak Rusko šesťkrát zablokovalo v Bezpečnostnej rade OSN rozhodnutie o riešení sýrskej otázky. Haleyová dodala, že Spojené štáty nedovolia režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada pokračovať v nasadzovaní chemických zbraní na „masové vraždenie“.

„USA sú pripravené znovu zaútočiť na Sýriu v reakcii na ďalší chemický útok,“ varovala americká delegátka.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval členské štáty, aby si zachovali od vzniknutej situácie odstup a „vyhli sa eskalácii“ napätia. Vyjadril sklamanie nad tým, že sa Bezpečnostná rada nedokázala zhodnúť na účinnom mechanizme proti použitiu chemických zbraní v Sýrii, informovala stanica BBC.

Guterres sa domnieva, že udalosti v Sýrii si vyžadujú politické a nie vojenské riešenie. Zdôraznil nutnosť, aby členské štáty konali dôsledne v súlade s Chartou OSN a medzinárodným právom.

Britská veľvyslankyňa pri OSN Karen Pierceová uviedla, že účasť jej krajiny na intervencii v Sýrii mala „humanitárny“ charakter a bola zákonne odôvodnená. „Sýrsky režim zabíja vlastných ľudí už sedem rokov,“ zdôraznila Pierceová s tým, že použitie chemických zbraní je „vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti“.

Francúzska ministerka obrany Florence Parlyová uviedla, že schopnosť sýrskeho režimu vyrábať a uskladňovať chemický arzenál sa po sobotňajšom zásahu „výrazne oslabila“. „Operácia bola úspešná. Ciele boli vybrané veľmi starostlivo. Medzi zúčastnenými silami nedošlo k žiadnym incidentom,“ povedala Parlyová.

#útok na Sýriu #USA #Nikki Haleyová #António Guterres
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
21,99
Sweet farebné alstromérie

Sweet farebné alstromérie

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk