Trump varoval Irán pred obnovením svojho jadrového programu

Americký prezident Donald Trump v utorok varoval, že ak Iránci obnovia svoj jadrový program, "budú mať väčšie problémy, aké kedy mali".

24.04.2018 18:02 , aktualizované: 21:10
debata (12)

Vyslovil sa tak v Bielom dome na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, s ktorým bude o jadrovej dohode medzi Teheránom a svetovými veľmocami rokovať. Macron chce, aby Trump od tejto dohody neodstupoval. Americký prezident ešte nie je rozhodnutý, ale dohodu označuje za „strašnú“.

„Kamkoľvek idete na Blízkom východe, zdá sa, že Irán je za všetkým, kde je problém,“ povedal Trump a uviedol ako príklad Jemen.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok podľa agentúry AP vyhlásil, že Spojené štáty budú čeliť „vážnym“ dôsledkom v prípade, ak sa Washington rozhodne odstúpiť od kľúčovej jadrovej dohody medzi Teheránom a svetovými veľmocami.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi veľmoci – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Jadrová dohoda je však predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany Trumpa, ktorý v januári varoval, že USA od zmluvy odstúpia, ak sa nestanovia ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový a raketový program.

Irán: Ak USA odstúpia od jadrovej dohody, urobíme pravdepodobne to isté

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf varoval v utorok administratívu prezidenta USA Donalda Trumpa pred odstúpením od jadrovej dohody s Teheránom. Podkopalo by to podľa neho rozhovory so Severnou Kóreou, pretože by sa ukázalo, že Amerika porušuje svoje sľuby.

Pre agentúru AP uviedol, že ak Trump od dohody odstúpi, Irán „veľmi pravdepodobne“ urobí to isté. Irán by už viac nebol viazaný medzinárodnými záväzkami podľa tejto dohody, konštatoval Zaríf. To by umožnilo Iránu obnoviť program obohacovania uránu nehľadiac na obmedzenia stanovené jadrovou dohodou z roku 2015.

Zaríf v rozhovore uviedol, že Irán by privítal uvoľnenie napätia na Kórejskom polostrove. Podľa iránskeho ministra však Trump ukazuje, že USA „nie sú dôveryhodným, spoľahlivým rokovacím partnerom“. To robí z USA „dosť nepravdepodobného partnera“ pre akékoľvek globálne dohody, dodal Zaríf.

Macron chce pracovať na novej jadrovej dohode s Iránom

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok pripustil, že majú s americkým prezidentom Donaldom Trumpom rozdielne názory na Irán, ale vyslovil nádej, že môžu spolupracovať na novej jadrovej dohode s Iránom. Informovala o tom spravodajská stanica CNN.

„Už niekoľko mesiacov hovorím, že to nie je dostatočná dohoda, ale umožňuje nám prinajmenšom do roku 2025 mať nejakú kontrolu nad ich jadrovými aktivitami. Preto chceme odteraz pracovať na novej dohode s Iránom,“ uviedol Macron po rokovaniach s Trumpom v Bielom dome.

Francúzsky prezident sa vyslovil za „udržateľnú stabilitu“ a vyjadril nádej, že veľmi úprimná diskusia, ktorú mal s Trumpom, umožní vydláždiť cestu k novej dohode.

Trump na stretnutí s Macronom varoval, že ak Iránci obnovia svoj jadrový program, „budú mať väčšie problémy, aké kedy mali“. „Kamkoľvek idete na Blízkom východe, zdá sa, že Irán je za všetkým, kde je problém,“ povedal Trump a uviedol ako príklad Jemen.

Šéf Bieleho domu na tlačovej konferencii konštatoval, že USA neurobili žiadne ústupky voči Severnej Kórei a jeho cieľom je zabezpečiť úplnú denuklearizáciu tohto izolovaného štátu. Na otázku, čo si pod úplnou denuklearizáciou predstavuje, odpovedal: „Znamená to, že sa zbavia svojich jadrových zbraní. Je to veľmi jednoduché.“

Americký prezident tiež vyhlásil, že Severná Kórea chce schôdzku na najvyššej úrovni „čo najskôr“. Ocenil pritom vodcu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-una ako „veľmi otvoreného“ a „veľmi ctihodného“. S Kimom sa stretne podľa svojich „veľmi skoro“.

Agentúra AP konštatuje, že Trumpove slová na adresu severokórejského diktátora ostro kontrastujú s jeho minulými výrokmi, v ktorých ho prirovnával k „malému raketovému mužovi“. Očakáva sa, že Trump sa s Kimom stretne v máji alebo v júni.

Juhokórejský prezident Mun Če-in sa zíde s Kim Čong-unom v piatok a otvorí tak nové kolo diplomatických rokovaní s Pchjongjangom o jeho jadrovom programe.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #varovanie #jadrový program #Donald Trump