Veľké problémy nemeckého letectva: Bojaschopných má byť len 10 stíhačiek Eurofighter

Nemecké letectvo (Luftwaffe) má veľké problémy s viacúčelovými stíhačkami Eurofighter.

02.05.2018 08:02
stíhačka, Eurofighter Typhoon Foto: ,
Stíhačka Eurofighter Typhoon v službách talianskeho letectva.
debata (122)

Zo 128 kusov je bojaschopných len desať strojov, výzbroj však stačí dokonca iba pre štyri z nich, informuje v stredu na svojej stránke časopis Der Spiegel.

Príčinou obmedzenej prevádzkovej pripravenosti sú technické problémy s ochranným systémom Dass, konkrétne s netesnosťou na časti so senzormi, z ktorej uniká chladiaca kvapalina. K tomu sa pridružila ďalšia komplikácia, keď jeden náhradný komponent nie je možné dodať, keďže medzičasom sa zmenil výrobca lietadla.

Hovorca nemeckej armády (Bundeswehr) spomínané technické problémy potvrdil, odmietol však uviesť konkrétne čísla. Argumentoval, že takéto údaje sú tajné. Dodal, že ozbrojené sily pracujú na riešení problému.

Nejde pritom o prvé problémy s lietadlami Eurofighter. Vo vlaňajšej oficiálnej správe pre Spolkový snem sa konštatuje, že prevádzkyschopných je len 39 zo 128 strojov.

Problém aj pre NATO Najnovšie problémy znamenajú, že Nemecko momentálne nemôže plniť svoje záväzky voči NATO, keďže Berlín prisľúbil poskytnutie 82 lietadiel pre núdzové situácie.

Minulý týždeň vzbudili pozornosť verejnosti správy o výpovediach siedmich pilotov eurofighterov, o ktorých informoval denník Bild am Sonntag. Predstavitelia vzdušných síl však zdôraznili, že prepúšťanie neovplyvnilo prevádzkovú pripravenosť Luftwaffe.

122 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #armáda #letectvo #stíhačka