Inšpektori OPCW ukončili vyšetrovaciu misiu v sýrskom meste Dúmá

Inšpektori Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) ukončili vyšetrovanie v sýrskom meste Dúmá, kde došlo 7. apríla k predpokladanému chemickému útoku, ktorý vyvolal napätie v medzinárodných vzťahoch. V piatok o tom informovala OPCW aj Rusko.

04.05.2018 19:43
syria dúma Foto: ,
Muž s chlapčekom sa vezú na motocykli ulicami mesta Dúma, v ktorom v niektorých častiach v pondelok prepukli boje medzi vládnymi silami a zvyškami islamských radikálov.
debata (33)

OPCW oznámila, že odborníci z jej vyšetrovacej misie priniesli vzorky z Dúmy na analýzu do laboratórií vybraných samotnou organizáciou – proces analýzy môže trvať najmenej tri až štyri týždne.

OPCW so sídlom v holandskom Haagu tiež uviedla, že jej tím bude pokračovať v práci „na získavaní ďalších informácií a materiálu“.

Medzinárodná organizácia vydá podľa očakávania správu o zisteniach expertov, ale ako upozornila, nie je možné povedať, kedy správa o aprílovom útoku vyjde. Jej inšpektori nie sú poverení určiť vinníka útoku – majú iba úlohu stanoviť, či boli v Dúme použité chemické zbrane a aké. Vstup inšpektorov do Dúmy bol niekoľkokrát odložený z obáv o bezpečnosť.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov v piatok takisto uviedol, že skupina inšpektorov OPCW „ukončila misiu“ zameranú na vyšetrenie útoku zo 7. apríla.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová vyhlásila, že inšpektori OPCW vyzdvihli v Sýrii vzorky z jedného laboratória a zo skladu.

Západné veľmoci obviňujú z použitia jedovatého plynu v Dúme vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podporovanú Ruskom. Spojené štáty, Francúzsko a Británia v reakcii na útok bombardovali sýrske vládne ciele, pripomenula tlačová agentúra AP.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) #chemický útok v meste Dúma