Srbi sa vrátia k bombardovaniu NATO. Preskúmajú jeho následky na obyvateľstve

Srbský parlament má vytvoriť výbor, ktorého úlohou bude preskúmať, aké zdravotné následky na tamojšom obyvateľstve zanechali nálety NATO z roku 1999, ktoré viedli k ukončeniu vojny v Kosove.

05.05.2018 08:23
Srbsko, parlament Foto: ,
Srbský parlament.
debata (78)

Príslušný návrh predložila v piatok predsedníčka zákonodarného zboru Maja Gojkovičová, informovala agentúra APA.

Výbor má do konca roka 2020 vypracovať správu o svojich zisteniach, Gojkovičová však nespresnila, či sa bude opierať o lekárske a vedecké závery.

S iniciatívou za preskúmanie možných škodlivých vplyvov náletov na zdravie prišla už dávnejšie belehradská neuroonkologička Danica Grujičičová. Tá hovorila vlani o „obrovskom náraste množstva rakovinových ochorení“ v Srbsku, kde sa podľa vtedajších správ médií iba pri leukémii zvýšil počet úmrtí o 139 percent. Zvýšenie úmrtnosti v dôsledku rakovinových ochorení v rokoch 2001–2010 údajne ukázali aj iné štúdie.

Severoatlantická aliancia použila pri náletoch na Srbsko v roku 1999 aj nálože obsahujúce ochudobnený urán, pripomenula DPA. Ten je pridávaný do protipancierových zbraní vzhľadom na jeho vysokú objemovú hmotnosť. V porovnaní s prírodným uránom obsahuje ochudobnený urán v prevažnej miere neštiepny izotop s nukleónovým číslom 238. Vzniká ako odpadový produkt pri výrobe obohateného uránu na energetické účely.

78 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Srbsko #bombardovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy