Srbi sa vrátia k bombardovaniu NATO. Preskúmajú jeho následky na obyvateľstve

05.05.2018 08:23
Srbsko, parlament
Srbský parlament. Autor: ,

Srbský parlament má vytvoriť výbor, ktorého úlohou bude preskúmať, aké zdravotné následky na tamojšom obyvateľstve zanechali nálety NATO z roku 1999, ktoré viedli k ukončeniu vojny v Kosove.

Príslušný návrh predložila v piatok predsedníčka zákonodarného zboru Maja Gojkovičová, informovala agentúra APA.

Výbor má do konca roka 2020 vypracovať správu o svojich zisteniach, Gojkovičová však nespresnila, či sa bude opierať o lekárske a vedecké závery.

S iniciatívou za preskúmanie možných škodlivých vplyvov náletov na zdravie prišla už dávnejšie belehradská neuroonkologička Danica Grujičičová. Tá hovorila vlani o „obrovskom náraste množstva rakovinových ochorení“ v Srbsku, kde sa podľa vtedajších správ médií iba pri leukémii zvýšil počet úmrtí o 139 percent. Zvýšenie úmrtnosti v dôsledku rakovinových ochorení v rokoch 2001–2010 údajne ukázali aj iné štúdie.

Severoatlantická aliancia použila pri náletoch na Srbsko v roku 1999 aj nálože obsahujúce ochudobnený urán, pripomenula DPA. Ten je pridávaný do protipancierových zbraní vzhľadom na jeho vysokú objemovú hmotnosť. V porovnaní s prírodným uránom obsahuje ochudobnený urán v prevažnej miere neštiepny izotop s nukleónovým číslom 238. Vzniká ako odpadový produkt pri výrobe obohateného uránu na energetické účely.

#Srbsko #NATO #bombardovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk