V Nemecku odhalili monumentálnu Marxovu sochu

05.05.2018 15:18
Marx, socha
Čínsky umelec Wu Wej-šan pri soche Karla Marxa v Trieri. Autor:

Bronzovú sochu Karla Marxa v nadživotnej veľkosti odhalili v sobotu pri príležitosti 200. výročia narodenia tohto nemeckého filozofa a teoretika komunizmu v jeho rodisku, meste Trier v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Informovali o tom tamojšie médiá.

Monument s výškou 440 cm a hmotnosťou 2,3 tony stál už niekoľko týždňov zabalený v ochrannej fólii na jednom z miestnych námestí. Až do sobotňajšieho odhalenia bol s ohľadom na kontroverzné ohlasy občanov strážený.

Dielo čínskeho sochára Wu Wej-šana je darom Čínskej ľudovej republiky Marxovmu rodisku. Sochár, ktorý nechýbal na odhalení pamätníka, stvárnil filozofa s odhodlaným pohľadom s vpred vysunutou ľavou nohou, pričom jednou rukou si Marx drží kabát a v druhej má knihu.

Objekt, ktorý s podstavcom meria 550 cm, ani v samotnom Trieri neprijímajú jednoznačne a zrejme ešte vyvolá verejné diskusie.

Niektorí z miestnych občanov tvrdia, že ide o najväčšieho rodáka mesta a že Trier takúto sochu potreboval. Iní považujú dielo za priveľké a ďalší v tejto súvislosti pripomínajú zločiny komunizmu.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker varoval v piatok pred tým, aby sa zodpovednosť za zločiny komunizmu pripisovala Karlovi Marxovi. Stalo sa tak pri slávnostnom otvorení seriálu podujatí pri príležitosti spomínaného okrúhleho výročia.

Protestné listy

Niekdajší luxemburský premiér vo vystúpení v miestnej Konštantínovej bazilike uviedol, že dostal z krajín strednej a východnej Európy, ale aj Nemecka a zámoria neskutočne mnoho protestných listov voči faktu, že prijal pozvanie, aby pri tejto príležitosti vystúpil v Marxovom rodisku.

Rečník zdôraznil, že filozof nemôže za to, že jeho neskorší nasledovníci zneužili hodnoty, ktoré formuloval, a slová, ktoré použil na ich popísanie, ako zbraň proti iným.

Juncker podľa vlastných slov výhrady vyjadrované sčasti mimoriadne agresívne chápe, avšak domnieva sa, že tak mesto Trier, ako aj Porýnie-Falcko majú právo pripomenúť si osobnosť Karla Marxa.

Aj spomienková akcia

Ešte pred odhalením sochy v sobotu slávnostne otvorili v trierskom Dome Karla Marxa novú trvalú expozíciu múzea, a to za účasti populárneho herca Maria Adorfa a v súčasnosti zrejme najpopulárnejšieho nemeckého moderátora Günthera Jaucha.

V sobotu sa v miestnom divadle konala aj spomienková akcia, ktorú pripravilo spolkové predsedníctvo nemeckej sociálnej demokracie a v skorých večerných hodinách vystúpi s prednáškou na miestnej univerzite popredný predstaviteľ strany Ľavica Gregor Gysi.

Karl Marx sa v Trieri narodil 5. mája 1818 a strávil v meste prvých 17 rokov svojho života.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #socha #Karl Marx
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku