Erdogan prisľúbil ďalšie vojenské operácie za hranicami Turecka

06.05.2018 18:23
Turecko, Sýria
Tureckí vojaci v blízkosti hraníc so Sýriou. Snímka pochádza z januára 2018. Autor:

Turecko po dvoch zásahoch v susednej Sýrii podnikne ďalšie vojenské ofenzívy pozdĺž svojich hraníc. Vyhlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na predvolebnej akcii v Istanbule, kde oznamoval program svojej strany pred júnovými predčasnými voľbami.

„Nevzdáme sa vytláčania teroristických organizácií. K operáciám Štít Eufratu a Olivová ratolesť pridáme ďalšie operácie. Naši vojaci sú pripravení na nové misie,“ vyhlásil Erdogan s poukazom na predchádzajúce dve turecké vojenské operácie v Sýrii.

Operáciu nazvanú Štít Eufratu ukončilo Turecko na severe Sýrie po viac ako pol roku vlani v marci. Cieľom intervencie bol boj proti radikálnym islamistom z organizácie Islamský štát (IS) a zároveň aj proti sýrskym kurdským milíciám YPG, ktoré Ankara označuje za teroristov. Turecko im znemožnilo ovládnuť súvislý pás územia pozdĺž sýrsko-tureckej hranice.

Proti YPG je zameraná tiež operácia Olivová ratolesť, ktorú turecká vláda začala v januári. V marci ovládli armády Turecka a Sýrie severosýrske mesto Afrín, ktoré bolo dovtedy pod kontrolou Kurdov. Erdogan už skôr niekoľkokrát pohrozil, že operáciu rozšíri ďalej na východ k irackým hraniciam.

Erdogan dnes plány na ďalšie vojenské zásahy oznámil pri predstavení volebného programu svojej konzervatívnej strany AKP pred predčasnými parlamentnými a prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 24. júna. Prezident ich dnes označil za začatie novej éry. Erdogan sľúbil okrem iného väčšie investície, hospodársky rast či zníženie inflácie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sýria #turecko #intervencia #Recep Tayyip Erdogan #operácia Olivová ratolesť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku