Putin sa stal ruským prezidentom po štvrtýkrát, na post premiéra navrhol Medvedeva

Vladimir Putin zložil v pondelok prezidentský sľub a ujal sa svojho štvrtého funkčného obdobia na čele Ruskej federácie. Informovala o tom agentúra AP.

07.05.2018 11:22, aktualizované: 16:28
Putin, inaugurácia Foto: ,
Novinári sledujú inauguračnú ceremóniu Vladimira Putina v Moskve.
debata (110)

Putin získal ďalší šesťročný mandát v prezidentských voľbách, ktoré sa konali v marci. So ziskom vyše 77 percent hlasov sa stal ich jednoznačným víťazom, pričom bol všeobecne považovaný za najsilnejšieho favorita.

Putin je ruským lídrom od začiatku 21. storočia. Z prezidentskej funkcie odstúpil v roku 2008 vzhľadom na obmedzenie volebného obdobia, stal sa však premiérom. Do prezidentského kresla sa vrátil v roku 2012.

Jeho prvé dva prezidentské mandáty trvali každý štyri roky. Funkčné obdobie ruskej hlavy štátu bolo predĺžené po úprave ústavy na šesť rokov. Putinov prvý šesťročný mandát sa začal v roku 2012, zatiaľ čo druhý sa skončí 7. mája 2024.

Silný aktér

Putin počas svojej inauguračnej reči v Andrejevskom sále Veľkého kremeľského paláca vyhlásil, že obranné schopnosti Ruska sú zaručené a tejto oblasti bude naďalej venovaná patričná pozornosť, informuje agentúra TASS.

„Rusko je silným, aktívnym a vplyvným aktérom na medzinárodnej scéne. Jeho ochrana a obrana sú dobre zabezpečené,“ vyhlásil Putin, ktorý poukázal na to, že Rusko sa „v mene mieru a stability vo svete usiluje o čestnú a obojstranne výhodnú spoluprácu so všetkými krajinami“.

Putin tiež prisľúbil, že sa bude intenzívne zasadzovať o zlepšenie života obyvateľov svojej krajiny. „Ujímajúc sa tejto pozície, pociťujem obrovskú zodpovednosť. Cieľom môjho života a mojej práce bude slúžiť ľudu a vlasti,“ uviedol 65-ročný Putin, ktorého citovala agentút

Vzácni hostia

Medzi zúčastnenými domácimi aj zahraničnými politickými činiteľmi a inými hodnostármi boli okrem iných moskovský patriarcha Kirill či bývalý nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder.

Putin sa na slávnostnú inauguráciu priviezol po prvý raz v čiernej limuzíne domácej výroby, ktorá odteraz nahradí importované vozidlá používané prezidentským úradom, uviedli tamojšie médiá.

Kto bude premiér?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol v pondelok Dmitrija Medvedeva na post premiéra krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Kremľa publikované na jeho webovej stránke.

Medvedev, ktorý bol premiérom od roku 2012, odstúpil v priebehu pondelka spolu s vládnym kabinetom v súlade s ústavou. Putin zložil po štvrtý raz prezidentský sľub. Medvedevovu kandidatúru ešte bude musieť schváliť Štátna duma.

Putin požiadal túto dolnú komoru ruského zákonodarného zboru, aby vymenovala Medvedeva za ministerského predsedu.

Medvedev (52) riadil ruský kabinet počas uplynulých šiestich rokov. Predtým bol štyri roky ruským prezidentom, zatiaľ čo funkciu premiéra zastával Putin. Odvtedy sa zmenou ústavy predĺžil prezidentský mandát na šesť rokov, pripomína agentúra TASS.

Hlava štátu musí podľa zákona navrhnúť Štátnej dume kandidáta na premiéra do dvoch týždňov od odstúpenia predchádzajúceho vládneho kabinetu. Štátna duma následne musí učiniť rozhodnutie do jedného týždňa.

Prvý podpredseda Štátnej dumy Ivan Meľnikov 4. mája vyhlásil, že zákonodarcovia by mohli zvážiť tento návrh na zasadaní 8. mája za predpokladu, že bude dovtedy nominovaný kandidát. Očakáva sa, že kandidát predstaví víziu pre budúcu politiku kabinetu. Premiér je schvaľovaný v Štátnej dume jednoduchou väčšinou.

Nový premiér musí do jedného týždňa predstaviť prezidentovi návrhy na štruktúru federálnych orgánov výkonnej moci, kandidátov na svojich námestníkov a kandidátov na federálnych ministrov.

110 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #inaugurácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy