Ako upozornila agentúra AP, Bezpečnostná rada OSN sa vo svojom stredajšom stanovisku nezmieňuje o výzve zo strany štyroch ľudskoprávnych organizácii, ktoré ju v utorok požiadali oboznámiť Medzinárodný trestný súd (ICC) s Mjamnarskom v súvislosti s podozrením na spáchanie zločinov proti ľudskosti.
Rohingovia sú v prevažne budhistickom Mjanmarsku terčom úradnej i sociálnej diskriminácie. V tejto krajine sú im odopierané občianstvo ako aj ich základné práva.
BR OSN zverejnila toto vyhlásenie po návšteve svojich zástupcov v Mjanmarsku i susednom Bangladéši. Spomínajú sa v ňom kľúčové témy, ktorými sa musí zaoberať vláda v Mjanmarsku – ľudské práva, občianstvo, zmierňovanie chudoby a rozvoj.
Delegácia BR OSN pricestovala koncom apríla na trojdňovú návštevu Bangladéša, aby sa tam osobne oboznámila so situáciou Rohingov, ktorí tam od vlaňajška utiekli pred násilnými zákrokmi armády v susednom mjanmarskom Jakchainskom štáte.
Od augusta 2017 prišlo cez hranicu do Bangladéša takmer 700.000 príslušníkov tohto moslimského etnika. Prevažne budhistické Mjanmarsko tvrdí, že zásahy boli legitímnou reakciou na útoky militantov v regióne.