BR OSN vyzvala Mjanmarsko, aby potrestalo páchateľov násilia na Rohingoch

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyzvala vládu Mjanmarska, aby splnila svoj sľub a vyvodila zodpovednosť voči páchateľom násilia na komunite moslimských Rohingov, ako aj vyriešila hlavné príčiny, ktoré prinútili približne 700-tisíc príslušníkov tamojšej etnickej menšiny k úteku do Bangladéša.

10.05.2018 06:53
debata (6)

Ako upozornila agentúra AP, Bezpečnostná rada OSN sa vo svojom stredajšom stanovisku nezmieňuje o výzve zo strany štyroch ľudskoprávnych organizácii, ktoré ju v utorok požiadali oboznámiť Medzinárodný trestný súd (ICC) s Mjamnarskom v súvislosti s podozrením na spáchanie zločinov proti ľudskosti.

Rohingovia sú v prevažne budhistickom Mjanmarsku terčom úradnej i sociálnej diskriminácie. V tejto krajine sú im odopierané občianstvo ako aj ich základné práva.

BR OSN zverejnila toto vyhlásenie po návšteve svojich zástupcov v Mjanmarsku i susednom Bangladéši. Spomínajú sa v ňom kľúčové témy, ktorými sa musí zaoberať vláda v Mjanmarsku – ľudské práva, občianstvo, zmierňovanie chudoby a rozvoj.

Delegácia BR OSN pricestovala koncom apríla na trojdňovú návštevu Bangladéša, aby sa tam osobne oboznámila so situáciou Rohingov, ktorí tam od vlaňajška utiekli pred násilnými zákrokmi armády v susednom mjanmarskom Jakchainskom štáte.

Od augusta 2017 prišlo cez hranicu do Bangladéša takmer 700.000 prísluš­níkov tohto moslimského etnika. Prevažne budhistické Mjanmarsko tvrdí, že zásahy boli legitímnou reakciou na útoky militantov v regióne.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #BR OSN #Mjanmarsko #Rohingovia