Asad: USA v Sýrii podporujú teroristov

Jedinou úlohou, ktorú Spojené štáty realizujú v Sýrii, je podpora teroristov. Pre grécke médiá to vyhlásil sýrsky prezident Bašár Asad, ktorého citovala agentúra TASS.

10.05.2018 19:29
asad, assad Foto:
Sýrsky prezident Bašár Asad.
debata (17)

„Všetci dobre vieme, že jedinou misiou, ktorú USA plnia v Sýrii, je podpora teroristov, bez ohľadu na ich názov alebo meno ich frakcií,“ odpovedal Asad na otázku ohľadom slov amerického prezidenta Donalda Trumpa, že misia Spojených štátov v Sýrii už bola dokončená.

Trump koncom marca povedal, že po ukončení vojenskej operácie proti extrémistickej organizácii Islamský štát je prítomnosť amerických vojakov v Sýrii zbytočná. Zároveň dodal, že Washington čoskoro stiahne svoje sily z tejto blízkovýchodnej krajiny.

Stála vyslankyňa USA pri OSN Nikki Haleyová však v apríli vyhlásila, že Spojené štáty neodídu zo Sýrie, pokiaľ nesplnia svoje úlohy.

Podľa šéfa Centrálneho velenia armády USA (Centcom) Josepha Votela je prítomnosť americkej armády v Sýrii potrebná pre stabilizovanie situácie v oblastiach oslobodených od teroristov, zabezpečenie návratu civilistov do svojich domovov a dlhodobú obnovu počas stabilizačného obdobia.

V Sýrii je aktuálne približne 2000 amerických vojakov.

„Keď teroristi vo východnej Ghúte zaznamenali porážku, Spojené štáty, Francúzsko, Británia a ich ďalší spojenci, ktorí chcú destabilizovať Sýriu, prišli o jeden zo svojich hlavných tromfov. To je príčina, prečo museli zaútočiť na sýrsku armádu so zámerom zvýšiť morálku teroristov a predísť tomu, aby sýrska armáda oslobodila viac oblastí,“ uviedol Asad.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Sýria #Bašár al-Asad #vojna v Sýrii