Šesť ľudí zahynulo pri sobotňajšom útoku militantov z teroristickej organizácie Islamský štát (IS) na kontrolné stanovištia v severoirackej provincii Kirkúk.
Militanti zaútočili na stanovištia irackej polície a provládnych šiitských oddielov z Ľudových mobilizačných síl (PMF) v okrese mesta Rašád. Zahynuli štyria policajti a dvaja členovia PMF. Zranenia utrpeli traja bojovníci z PMF, uviedla tamojšia polícia pre agentúru Anadolu.
K útokom došlo v deň parlamentných volieb v krajine.
Prvé voľby od porážky IS
Voliči v Iraku rozhodovali o novom zložení parlamentu, ktoré určí ďalšie smerovanie krajiny poznačenej niekoľkoročným bojom proti militantom Islamského štátu (IS).
Išlo o prvé iracké voľby odvtedy, ako vláda vlani v decembri ohlásila víťazstvo nad touto teroristickou organizáciou, a zároveň štvrté od invázie pod vedením Spojených štátov z roku 2003.
O kreslá v 329-člennom parlamente, ktorý následne zvolí prezidenta i premiéra Iraku, sa uchádzalo takmer 7-tisíc kandidátov. Právo hlasovať malo viac ako 24 miliónov Iračanov. Približne 943-tisíc príslušníkov bezpečnostných síl, ktoré mali zabezpečiť bezproblémový priebeh volieb, mohlo odovzdať svoje hlasy už vo štvrtok.
Najväčšie šance na úspech pripisujú súčasnému šiitskému premiérovi Hajdarovi Abádímu, spoľahlivé nezávislé prognózy však nie sú k dispozícii, uviedla agentúra DPA. Ani jeden z politických blokov nemusí získať dostatok kresiel na to, aby mohol samostatne vládnuť. S napätím sa očakáva, do akej miery obstoja kandidáti blízki susednému Iránu.
Priebeh poznačil zlyhávajúci elektronický systém i nízka účasť
Viac ako 8950 volebných miestností sa malo otvoriť o 7:00 miestneho času (6:00 SELČ). Podľa médií a pozorovateľov sa však volebné miestnosti otvorili s oneskorením. Na viacerých miestach dochádzalo k výpadkom novo zavedeného elektronického hlasovacieho systému. Celkove malo byť rozmiestnených po celej krajine 60-tisíc elektronických zariadení, ktoré zašlú údaje o hlasovaní do volebnej centrály cez satelit.
V niektorých častiach krajiny sa volebná účasť do 12:00 miestneho času pohybovala len medzi 20 a 30 percentami, informujú tamojšie médiá. V niekoľkých volebných lokáloch v Bagdade predstavovala podľa pozorovateľov nemeckej nadácie Friedrich-Ebert Stiftung do raných popoludňajších hodín iba desať percent, uviedla agentúra DPA. V druhom najväčšom meste krajiny Basre potom bola podľa tamojších úradov v polovici popoludnia na 19 percentách.
Víťaza čaká veľa práce s obnovou štátu
Niekoľko mesiacov po tom, ako Abádí oznámil víťazstvo nad IS, sú veľké časti Iraku stále v troskách. Podľa údajov OSN žijú vyše dva milióny Iračanov naďalej mimo svojich domovov, zatiaľ čo sú v krajine stále aktívne bunky IS. Tie pohrozili útokmi na volebné miestnosti, pričom kandidátov a voličov označili za neveriacich.