Násilie v Gaze má 59 obetí, vrátane osemmesačného dievčatka

, 15.05.2018 09:06, aktualizované: 13:30

Pri pondelňajších stretoch medzi Palestínčanmi a izraelskými vojakmi v Pásme Gazy prišlo o život 59 Palestínčanov, vrátane šiestich maloletých, ktorí zomreli následkom izraelskej streľby.

Palestínske ministerstvo zdravotníctva spresnilo, že osemmesačné dievčatko sa zadusilo po tom, čo izraelskí vojaci zasiahli slzotvorným plynom proti palestínskym demonštrantom.

Agentúra AFP s odkazom na oznámenie ministerstva zdravotníctva v Gaze napísala, že viac ako 2770 Palestínčanov bolo zranených, pričom každý druhý utrpel strelné poranenia. Prinajmenšom 130 ľudí je v kritickom stave.

Vysoký počet zranených je obrovskou záťažou pre zdravotníctvo v Pásme Gazy. Situácia v miestnych nemocniciach je podobná ako za vojny, napísala s odkazom na dnešné vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) agentúra AP.

Organizátori protestov oznámili, že utorok bude dňom vyhradeným pre pohreby a naznačili, že v najbližších hodinách neplánujú ďalšie protesty v pohraničnom pásme. Izraelské médiá informovali, že niektoré stany, kde ktorými sa palestínski demonštranti zhromažďovali na hraniciach s Izraelom, boli odstránené.

Palestínčania si v utorok zároveň pripomínajú 70. výročie vzniku Izraela. Tento deň označujú výrazom „nakba“ (katastrofa), pretože počas izraelskej vojny za nezávislosť prišli o svoje domovy státisíce palestínskych Arabov.

Masívne zrážky medzi izraelskou armádou a Palestínčanmi vypukli v pohraničnom pásme Gazy v pondelok.

Izrael sa stal terčom medzinárodnej kritiky za používanie ostrých nábojov pri streľbe na palestínskych demonštrantov. Premiér Benjamin Netanjahu kroky izraelskej armády ale bráni s tým, že Izrael musí chrániť svoje hranice. Zo zneužívania protestov k vlastným účelom izraelská vláda viní radikálne hnutie Hamas, ktoré v Gaze vládne.

#streľba #pásmo gazy #Palestínčania #Izrael
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Zimona 1

Zimona 1

35,99
Lady ružová orchidea

Lady ružová orchidea

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk