Briti možno zostanú v colnej únii s EÚ aj po roku 2021

17.05.2018 01:53

Londýn oznámi Bruselu, že je odhodlaný zotrvať v colnom zväzku s Európskou úniou aj po roku 2021. Tvrdí to londýnsky denník The Daily Telegraph.

Británia má EÚ opustiť budúci rok v marci, ale jej obchodné styky s Európou sa nemajú podľa doterajšej dohody meniť do konca roka 2020.

Britská ministerská predsedníčka Theresa Mayová je presvedčená, že jej krajina opustí colnú úniu s EÚ, aby mohla uzatvárať vlastné obchodné dohody so zahraničím. Jej vláda je ale v názoroch na budúcnosť colnej únie rozdelená.

Podľa londýnskeho denníka sa ministri na utorkovej schôdzke vlády dohodli, že Británia by sa mala pokúsiť o zotrvanie v colnej únii, ak technológia potrebná pre kontrolu hraníc Severného Írska s Írskou republikou nebude do roku 2021 pripravená. Podľa informovaných vládnych úradníkov by sa to mohlo stať až v roku 2023.

Severné Írsko, ktoré je rovnako ako Anglicko, Škótsko a Wales súčasťou Spojeného kráľovstva, bude po brexite jediným regiónom, ktorý bude mať priamu hranicu s EÚ. Otázka režimu, aký na nej bude panovať, je jedným z hlavných sporných bodov pri rokovaniach o odchode Británie z EÚ.

Mayová chce mať o ďalšom postupe jasno do júnového summitu EÚ a zmluvu s Bruselom o nových vzťahoch chce uzavrieť do tohtoročného októbra, teda necelý polrok pred odchodom Británie z EÚ, napísala agentúra Reuters.

#Brexit #Veľká Británia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
19,99
Flower box vintage srdce "M" červené ruže

Flower box vintage srdce "M" červené ruže

89,99
Grande farebné orchidey

Grande farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk