Briti možno zostanú v colnej únii s EÚ aj po roku 2021

17.05.2018 01:53

Londýn oznámi Bruselu, že je odhodlaný zotrvať v colnom zväzku s Európskou úniou aj po roku 2021. Tvrdí to londýnsky denník The Daily Telegraph.

Británia má EÚ opustiť budúci rok v marci, ale jej obchodné styky s Európou sa nemajú podľa doterajšej dohody meniť do konca roka 2020.

Britská ministerská predsedníčka Theresa Mayová je presvedčená, že jej krajina opustí colnú úniu s EÚ, aby mohla uzatvárať vlastné obchodné dohody so zahraničím. Jej vláda je ale v názoroch na budúcnosť colnej únie rozdelená.

Podľa londýnskeho denníka sa ministri na utorkovej schôdzke vlády dohodli, že Británia by sa mala pokúsiť o zotrvanie v colnej únii, ak technológia potrebná pre kontrolu hraníc Severného Írska s Írskou republikou nebude do roku 2021 pripravená. Podľa informovaných vládnych úradníkov by sa to mohlo stať až v roku 2023.

Severné Írsko, ktoré je rovnako ako Anglicko, Škótsko a Wales súčasťou Spojeného kráľovstva, bude po brexite jediným regiónom, ktorý bude mať priamu hranicu s EÚ. Otázka režimu, aký na nej bude panovať, je jedným z hlavných sporných bodov pri rokovaniach o odchode Británie z EÚ.

Mayová chce mať o ďalšom postupe jasno do júnového summitu EÚ a zmluvu s Bruselom o nových vzťahoch chce uzavrieť do tohtoročného októbra, teda necelý polrok pred odchodom Británie z EÚ, napísala agentúra Reuters.

#Brexit #Veľká Británia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
32,99
Flower bag kaly, ružové a modré kvety

Flower bag kaly, ružové a modré kvety

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk