Pre mimoriadne prudké boje s Talibanom zatvorili v Afganistane stovky škôl

Afganské úrady zatvorili stovky škôl v západoafganskej provincii Faráh po tom, čo v tejto oblasti došlo k mimoriadne prudkým bojom medzi militantmi z hnutia Taliban a vládnymi silami. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

19.05.2018 15:47
Afganistan, taliban Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (3)

Vo Faráhu je v súčasnosti zatvorených 411 vzdelávacích inštitúcií vrátane 379 základných a 32 stredných škôl, ako aj školiace strediská pre učiteľov, ktoré dovedna navštevovalo 140.000 žiakov a študentov, povedal predstaviteľ afganského ministerstva školstva Sádik Halímí.

V utorok údajne až 1000 bojovníkov Talibanu zaútočilo na mesto Faráh – metropolu rovnomennej provincie -, čo vyvolalo 22 hodín trvajúce intenzívne boje s afganskými bezpečnostnými silami. Tie si vyžiadali životy 35 afganských vojakov a policajtov, ako aj približne 300 militantov. Talibom sa na niekoľko hodín podarilo ovládnuť hlavné námestie vo Faráhu, až kým ich na ústup nezahnali afganské špeciálne jednotky so vzdušnou podporou amerického letectva.

Bezpečnostná situácia v Afganistane sa v posledných rokoch zhoršuje s tým, ako radikálny Taliban silnie. Americké zdroje odhadujú, že islamistickí fundamentalisti z tohto hnutia kontrolujú momentálne približne 13 percent územia krajiny; podľa iných údajov by však tento podiel mohol dosahovať až 40 percent.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #školy #Taliban
Flowers