Venezuelčania rozhodujú aj o novom prezidentovi, favoritom je Maduro

Prezident Nicolás Maduro je favoritom na získanie druhého šesťročného funkčného obdobia v prezidentských voľbách, ktoré sa spolu s regionálnymi a komunálnymi voľbami v nedeľu konajú vo Venezuele. Informuje agentúra AP.

20.05.2018 10:43
Nicolás Maduro Foto: ,
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
debata (3)

Súčasný prezident Maduro sa usiluje o znovuzvolenie na roky 2019–2025. Jeho víťazstvo je považované za vopred isté, a to i napriek vážnej ekonomickej a politickej kríze vo Venezuele. Početní predstavitelia opozície sú vo väzení alebo majú inak znemožnené zapojiť sa do volieb. Mnohé štáty a organizácie už oznámili, že výsledky volieb vo Venezuele neuznajú.

Maduro ukončil svoju kampaň vo štvrtok tancujúc na javisku pred jasajúcim davom v metropole Caracas. „Rozširujem ruky pre všetkých Venezuelčanov, aby sme sa mohli pohnúť ďalej s láskou a vziať si späť našu domovinu… Videl som budúcnosť Venezuely a čaká nás historické víťazstvo,“ povedal.

V piatok zaradila administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa Madurovho kľúčového spojenca Diosdada Cabella na zoznam vysokopostavených venezuelských predstaviteľov, proti ktorým sú zavedené finančné sankcie. Šéfa socialistickej strany obviňujú USA z obchodovania s drogami a sprenevery, píše AP.

Hlavným Madurovým rivalom je nezávislý kandidát Henri Falcón, ktorý čelí dvojitej výzve – stojí proti mocnému favoritovi a pokúša sa presvedčiť skeptických Venezuelčanov, aby sa postavili proti bojkotu volieb, na ktorý vyzýva opozícia.

Falcón v kampani nazval Madura „kandidátom hladu“ a prisľúbil dolarizáciu miezd, prijatie humanitárnej pomoci pre krajinu a požiadanie Medzinárodného menového fondu (MMF) o pomoc. Všetky tieto návrhy Maduro vopred odmietol s tým, že sa rovnajú kapitulovaniu americkej „ríši“.

„Prisahám, že oslobodím Venezuelu od tohto diktátorstva,“ kričal Falcón svojim stúpencom v závere svojej kampane.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #Nicolas Maduro
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy