Súd v Iraku poslal Belgičana na šibenicu za členstvo v Islamskom štáte

Iracký trestný súd odsúdil v utorok Belgičana na smrť obesením za členstvo v extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra DPA.

22.05.2018 14:08
debata (4)

Verdikt proti Tarekovi Gadaounovi, známemu pod menom abú Hamza al-Baldžíkí, vyhlásil ústredný trestný súd v irackej metropole Bagdad.

Al-Baldžíkí (30), ktorý má marocký pôvod, je vplyvným zahraničným teroristom, ktorý bojoval v radoch Islamského štátu v Sýrii aj Iraku. Vo vyhlásení to napísal hovorca súdu Abdal Sattár Bajrakdar.

Belgičan sa podľa slov hovorcu súdu zúčastnil na niekoľkých teroristických operáciách a bol poverený výcvikom džihádistov, teda bojovníkov vo „svätej vojne“ proti neveriacim. Bol jedným z najhľadanejších zahraničných teroristov bojujúcich v mene IS; zatkli ho irackom Mósule vlani v lete.

Muž výrazne vystupoval v propagandis­tických videách, v ktorých sa Islamský štát vyhrážal útokmi na európskej pôde, uviedla agentúra Reuters.

Iracká vláda už skôr informovala aj o súdnych procesoch s niektorými cudzinkami, ktoré pricestovali na územia dobyté Islamským štátom a pridali sa do jeho radov. Stovky z týchto žien už takisto zatkli, často s deťmi. Približne 20 cudziniek, vrátane občianok Turecka, Nemecka a Azerbajdžanu, odsúdili na smrť.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Belgicko #Islamský štát