Po únikoch informácií sa izraelský bezpečnostný kabinet schádza v opevnenom podzemnom bunkri

23.05.2018 09:34
Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Autor: ,

Zasadnutia izraelského bezpečnostného kabinetu sa najnovšie konajú v zabezpečenom podzemnom bunkri v Jeruzaleme. Informovali o tom v utorok izraelské médiá. Predstavitelia izraelskej vlády sa podľa agentúry AP vyhli komentárom na túto tému.

Správa o dejisku zasadnutia bezpečnostného kabinetu sa objavila na pozadí nárastu napätia vo vzťahoch Izraela s Iránom. Podľa médií bunker – známy ako Národné riadiace centrum – je vybavený komunikačnou technológiou a má odolať útoku konvenčných aj nekonvenčných zbraní. Je vybudovaný pod vládnym komplexom v Jeruzaleme a zahŕňa aj ubytovacie kapacity a veliteľské posty.

Stretnutia bezpečnostnej rady sa doteraz prevažne konali v pracovni predsedu vlády v Jeruzaleme. Obsah ich rokovania je vo všeobecnosti tajný.

Denník Haarec napísal, že o zmene miesta konania týchto schôdzok rozhodol premiér Benjamin Netanjahu už pred dvoma týždňami, a to kvôli únikom informácií zo zasadnutí.

Niekto zrejme vynáša

Naposledy sa to prejavilo, keď Netanjahu informoval o tajných dokumentoch, ktoré odhaľujú, že Irán sa tajne snažil získať jadrové zbrane.

Jeho verejnej prezentácii totiž predchádzalo stretnutie bezpečnostnej rady, na ktorom sa o odhaleniach diskutovalo. Netanjahu vtedy ministrov požiadal, aby o obsahu schôdzky verejne nehovorili. Napriek tomu sa pred verejnou prezentáciou objavila v médiách správa, že premiér zverejní novinky ohľadom iránskej jadrovej dohody.

Prvýkrát v roku 2011

Televízny kanál Jisrael Eser (známy aj ako Channel 10) informoval, že podľa vyjadrení ministrov jedným z hlavných dôvodov zasadnutí v bunkri je práve snaha účinnejšie brániť únikom informácií a obavy zo špionáže znepriatelených strán.

Ako dejisko zasadnutia bezpečnostného kabinetu bol tento kryt prvýkrát využitý v roku 2011 v rámci celoštátneho obranného nácviku, ktorého cieľom bola príprava na možný raketový útok na židovský štát. Súčasťou nácviku boli vtedy aj simulované útoky nekonvenčných zbraní na budovu parlamentu v Jeruzaleme.

#Izrael #Irán #bunker
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
53,99
Amore červené ruže Hubert Grand

Amore červené ruže Hubert Grand

34,99
Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Flower box biela kocka "M" farebné kvety

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk