„Nord Stream 2 nie je projekt, ktorý zvyšuje energetickú bezpečnosť Európy či jej energetickú nezávislosť. Je to politický projekt. Nord Stream 2 robí Európu zraniteľnejšia,“ uviedol Mitchell po stretnutí so štátnym tajomníkom (námestníkom) slovenského ministerstva zahraničia Ivanom Korčokom.
Pripravované rozšírenie plynovodu Nord Stream zvýši prepravnú kapacitu z Ruska do Nemecka cez Baltské more, realizácia projektu by Moskve zároveň umožnila obísť Ukrajinu pri dodávkach plynu do západnej Európy.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň po stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou ale povedal, že Rusko bude aj po sprevádzkovaní plynovodu Nord Stream 2 posielať časť plynu cez Ukrajinu.
Korčok uviedol, že Slovensko má voči realizácii projektu Nord Stream 2 zásadné výhrady. V prípade zníženia tranzitu ruského plynu do západnej Európy cez Slovensko by krajina pod Tatrami prišla o poplatky za prepravu suroviny.
Štátny tajomník slovenských ministerstva zahraničia Korčok sa tiež vyslovil za to, aby Európska únia našla spoločné východisko ohľadom vzájomného obchodu s USA. „To posledné, čo potrebujeme, je mať medzi sebou kontroverzie, ktoré zaťažia vzájomný obchod. Pre Spojené štáty sú nerovnováhy v obchodnej bilancii zásadnou záležitosťou, my sme ale proti tomu, aby odpoveďou boli reštrikcie,“ uviedol Korčok.
Spojené štáty udelili Európskej únii dočasnú výnimkou z ciel na dovoz ocele a hliníka. Výnimka skončí na konci mája a administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa dala najavo, že s jej predĺžením nepočíta.