Francúzi bojujú proti plytvaniu jedlom: Reštaurácie budú dávať povinne škatuľky na zvyšky

28.05.2018 10:28

Francúzske reštaurácie budú musieť od júla 2021 povinne poskytnúť hosťom na vyžiadanie škatuľky alebo vrecká na odnos zvyškov. Príslušný dodatok k poľnohospodárskemu a potravinárskemu zákonu schválila v nedeľu večer dolná komora francúzskeho parlamentu, Národné zhromaždenie. Cieľom novej normy je obmedziť plytvanie jedlom.

S návrhom prišla podľa francúzskych médií vládna strana Republika v pohybe (LREM). Niektorí opoziční poslanci ale však opatrenia kritizovali. Podľa nich bude mať negatívny dopad na životné prostredie a reštauráciám kvôli nemu vzniknú ďalšie náklady.

Vo Francúzsku sa ročne vyhodí sedem miliónov ton potravín. Prieskum verejnej mienky z roku 2014 ukázal, že tri štvrtiny Francúzov škatuľky na zvyšky podporuje, hoci 70 percent z nich si zvyšky domov nikdy neodnáša.

Napríklad v Spojených štátoch je táto prax bežná. V Indii, Číne, Malajzii, na Filipínach alebo v Juhoafrickej republike dávajú so sebou hosťom zvyšky do luxusných škatuliek i drahé reštaurácie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Francúzsko #reštaurácie #jedlo #plytvanie #legislatívna zmena
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku