Lukašenko: Na ruských hraniciach možno zavedieme kontroly

Bielorusko by mohlo opätovne zaviesť kontrolu na hraniciach s Ruskom, ak budú po dlhšiu dobu pokračovať Moskvou nariadené zbežné pohraničné kontroly. Vyhlásil to v piatok bieloruský prezident Aleksander Lukašenko, ktorého citoval server rozhlasovej stanice Slobodná Európa (RFE/RL).

02.06.2018 08:26
Vladimir Putin, Alexander Lukašenko Foto:
Na archívnej snímke bieloruský prezident Alexander Lukašenko (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin.
debata (19)

„Ak chcú zavrieť hranice – prosím, nech pokračujú. Ak tak spravia, my takisto zavedieme hraničné kontroly,“ povedal Lukašenko počas návštevy kontrolných staníc na bielorusko-ruskom pohraničí s tým, že predtým, než pristúpi k príslušným opatreniam, počká, ako sa vyvinie politika Moskvy ohľadom tejto záležitosti.

Rusko zdôvodnilo obnovenie zbežných kontrol vozidiel a pasov na hraniciach s Bieloruskom obavami o bezpečnosť. Minsk totiž vlani vo februári spustil päťdňový bezvízový cestovný režim pre 80 krajín vrátane členských štátov EÚ. Bielorusko zvažuje predĺženie tohto pobytu na 15 dní so zámerom zlepšiť vzťahy s Úniou.

Bielorusko a Ruská federácie sú dlhodobými spojencami, avšak v posledných rokoch sa ich vzájomné vzťahy zhoršili. Lukašenko vyvinul úsilie o nápravu vzťahov svojej krajiny so Západom tým, že prepustil niekoľko politických väzňov a umožnil, aby sa predstavitelia opozičných strán mohli stať zákonodarcami v parlamente.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #hraničné kontroly