Weinstein poprel, že v rokoch 2004 a 2013 sexuálne zaútočil na dve ženy

Bývalý hollywoodsky producent Harvey Weinstein poprel svoju vinu v súvislosti s obžalobou zo znásilnenia a ďalších deliktov sexuálneho charakteru. Weinstein predstúpil pred Najvyšší súd v štáte New York po tom, ako ho minulý týždeň z uvedených činov oficiálne obžalovala tamojšia veľká porota.

05.06.2018 17:38
USA Weinstein znásilnenie súd vina popretie Foto: ,
Americký filmový producent Harvey Weistein prichádza na súdne pojednávanie na Najvyššom súde v štáte New York.
debata (2)

Weinstein (66) už v minulosti prostredníctvom svojho právneho zástupcu Benjamina Brafmana tvrdil, že nikdy nemal sexuálny styk bez súhlasu druhej strany. V prípade, že ho z niektorého zo vznesených obvinení usvedčia, hrozí mu až 25-ročné väzenie, priblížila spravodajská stanica BBC.

Harvey Weinstein je momentálne na slobode po tom, ako zložil kauciu vo výške jedného milióna dolárov, dostal monitorovacie zariadenie a vyšetrovateľom odovzdal svoj pas.

Vyšetrovanie nepodložených tvrdení voči tomuto producentovi sa začalo po tom, ako časopis New Yorker a noviny The New York Times priniesli minulý rok v októbri správu, v ktorej ho niekoľko žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania a zneužívania.

Následne sa k obvineniam verejne pridalo i niekoľko herečiek vrátane Salmy Hayekovej, Ashley Juddovej, Gwyneth Paltrowovej, Angeliny Jolieovej či Rose McGowanovej. Celkovo ho v tejto súvislosti obvinilo približne 70 žien.

Obžaloba manhattanskej veľkej poroty sa vzťahuje na prípady z rokov 2004 a 2013, keď Weinstein údajne sexuálne zaútočil na dve nemenované ženy. Ide o ďalší krok v trestnom konaní voči tomuto mediálnemu magnátovi, ktorého nedávno v New Yorku zatkli a obvinili. Obvineniam čelí tento bývalý producent aj v Londýne a v Los Angeles.

Weinsteinova aféra spustila vo svete mohutné hnutie #MeToo, ktoré prispelo k spoločenskému pádu stoviek vplyvných mužov v mnohých sektoroch, nielen v kinematografii, ale aj vo svete módy, hudby, gastronómie či politiky.

Producentské štúdio, ktoré Weinstein založil so svojím bratom Bobom, je v dôsledku jeho aféry v konkurze. Samotný Bob Weinstein čelí obvineniam, že toleroval nevhodné správanie svojho brata k ženám.

Aféra tiež spôsobila, že americká Akadémia filmových umení a vied, ktorá organizuje a udeľuje prestížne ceny Oscar, vlani v októbri Weinsteina vylúčila zo svojich radov. Weinstein prišiel aj o členstvo v britskej filmovej a televíznej akadémie BAFTA. Opustila ho i jeho manželka Georgina Chapmanová, módna návrhárka značky Marchesa.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Harvey Weinstein