V centre Paríža ukončil rukojemnícku drámu zásah bezpečnostných zložiek

12.06.2018 18:05, aktualizované: 21:25
paríž, polícia
Francúzski policajti a hasiči počas zásahu v Paríži. Autor: ,

Zásahom francúzskych bezpečnostných zložiek sa skončila v utorok večer po takmer štyroch hodinách rukojemnícka dráma v centre Paríža.

Útočníka, ktorý požadoval stretnutie s iránskym veľvyslancom a tvrdil, že je ozbrojený, policajti zadržali. Oboch jeho rukojemníkov, ktorí neutrpeli fyzickú ujmu na zdraví, oslobodili.

Informácie priniesli francúzska spravodajská televízia BFM TV, ďalšie elektronické médiá a potvrdil ich aj šéf francúzskeho rezortu vnútra Gérard Collomb na sociálnych sieťach vyzdvihujúc profesionalitu príslušníkov bezpečnostných zložiek.

O psychicky labilnom mužovi so zmätočnými motívmi informovali francúzske policajné zdroje v súvislosti s páchateľom, ktorý stál za drámou.

Ako vyplýva z informácií, ktoré získala francúzska spravodajská televízia BFM TV, útočníkom, ktorý hovoril o islamistických útokoch z Toulouse spred šiestich rokov, o teroristických útokoch na americké ciele z 11. septembra 2001, ale aj o viacerých vraždách, ktoré vzbudili značný rozruch vo Francúzsku, bol 27-ročný občan Maroka, ktorý má čistý trestný register a ktorý nie je evidovaný ani v databáze tajných služieb.

Prišiel ako poslíček s pizzou

Muž, ktorý nemal požiadavky charakteristické pre teroristov a ktorý sa chcel stretnúť s iránskym veľvyslancom, požiadal policajných vyjednávačov, aby ho oslovovali Chris.

Policajné zdroje zatiaľ identitu útočníka oficiálne nezverejnili. Polícia však opakovane zdôraznila, že nič nenasvedčuje teroristickému pozadiu útoku.

Podľa oficiálne nepotvrdených informácií spravodajskej televízie BFM TV dorazil neskorší útočník na miesto činu ako doručovateľ pizze, aby následne polial istého muža benzínom a udrel ho skôr, ako sa napadnutému podarilo z dejiska ujsť. Následne útočník vošiel do kancelárie na prízemí objektu a údajne udrel aj istú tehotnú ženu unikajúcu z budovy.

Dejisko utorkovej rukojemníckej drámy nie je priveľmi vzdialené od lokalít, v ktorých došlo 13. novembra 2015 ku koordinovanej sérii teroristických útokov s množstvom obetí a zranených.

Po ukončení policajnej operácie sa postupne začalo s uvoľňovaním prístupu do – po niekoľko hodín hermeticky uzavretej – oblasti s celým radom gastronomických podnikov a obchodných prevádzok.

V husto obývanej časti francúzskej metropoly predčasne ukončili utorkovú prevádzku všetky obchodné prevádzky, ako aj kaviarne.

#Francúzsko #paríž #rukojemnícka dráma
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku