Ankara je v kontakte s Teheránom, zvažuje úder na Kurdov v Iraku

13.06.2018 13:56
Turecko, polícia, policajt
Príslušník tureckej polície. Autor:

Turecko je v kontakte s Iránom v súvislosti s možnou vojenskou operáciou proti militantom zo Strany kurdských pracujúcich (PKK) v horskej oblasti Kandíl na severe Iraku, blízko hraníc s Iránom. Podľa agentúry Reuters to v stredu povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu.

„Sme v kontakte s Iránom… PKK je hrozbou aj pre nich. Kandíl je veľmi blízko k iránskym hraniciam… Zlepšíme spoluprácu s Iránom,“ povedal šéf tureckej diplomacie pre stanicu Habertürk.

Turecká armáda už v utorok informovala, že jej bojové lietadlá zaútočili na 12 pozícií kurdských militantov na severe Iraku.

Pohorie Kandíl je miestom, kde sa podľa predpokladov nachádza sídlo najvyššieho velenia PKK, píše Reuters. Turecký minister obrany Nurettin Canikli (vysl. džanikli) uviedol, že Ankara posilnila pozície svojej armády na základniach nachádzajúcich sa na severe Iraku a zostane v regióne dovtedy, kým PKK prestane znamenať pre Turecko hrozbu.

Canikli zároveň poprel, že by operácie Turecka proti Kurdom v oblasti severného Iraku boli zamerané na podnecovanie nacionalistických nálad pred nadchádzajúcimi tureckými voľbami, ktoré sa uskutočnia 24. júna.

#turecko #Kurdi #Irán #Irak
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Perla farebné  tulipány a alstromérie

Perla farebné tulipány a alstromérie

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk