New York žaluje Trumpovu nadáciu za protiprávne konanie

14.06.2018 19:16

Newyorská generálna prokurátorka Barbara Underwoodová oznámila, že žaluje Trumpovu nadáciu, prezidenta Donalda Trumpa i jeho deti Ivanku, Erica a Donalda Jr. Dôvodom je "rozsiahle a neustále" protiprávne konanie, ktorého sa prostredníctvom charitatívnej nadácie dopúšťajú.

Podľa Underwood bola nadácia zapojená do „protiprávnej politickej koordinácie“ zameranej na ovplyvnenie prezidentských volieb v roku 2016.

Underwood vo štvrtok uviedla, že Trump nezákonne nariadil nadácii, aby poskytla podporu jeho prezidentskej kampani, a to použitím jej mena a financiami, ktoré vyzbierala na propagovanie kampane. V žalobe sa uvádza, že nadácia zaplatila 100 000 dolárov na urovnanie súdnych pohľadávok voči Trumpovmu rezortu Mar-A-Lago, 158 000 dolárov na urovnanie súdnych pohľadávok voči jednému z jeho golfových klubov a ďalších 10 000 na kúpu obrazu Trumpa, ktorý vyvesili v ďalšom z golfových klubov. Podľa vyhlásenia je práve kúpa maľby príkladom jednej „z najmenej piatich sebazvýhodňovacích transakcií“, ktoré porušujú daňové predpisy neziskových organizácií.

Trump: „Úbohí newyorskí demokrati“

Cieľom žaloby, ktorá je výsledkom dvojročného vyšetrovania, je zrušenie nadácie. Požaduje tiež, aby prezident nemohol pôsobiť ako riaditeľ v akejkoľvek newyorskej neziskovej organizácii po dobu desiatich rokov, a podobné zákazy požaduje aj pre jeho deti, ktoré sú členmi rady nadácie. New York okrem toho žiada odškodné 2,8 milióna dolárov (v prepočte takmer 2,4 milióna eur).

Trump s reakciou na žalobu nenechal na seba dlho čakať. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter sa vyjadril, že „úbohí newyorskí demokrati“ robia „všetko, čo môžu“, aby ho žalovali za nadáciu, ktorá „prijala 18 800 000 dolárov a rozdala charite viac peňazí ako prijala, 19 200 000 do­lárov“. „Tento prípad neurovnám!“ dodal Trump.

Trumpova nadácia vydala v súvislosti so žalobou stanovisko, v ktorom poprela všetky obvinenia, a obvinila generálnu prokurátorku zo zadržiavania jej 1,7 milióna dolárov v zostávajúcich fondoch ako „rukojemníkov pre politický zisk“.

#žaloba #USA #New York #Ivanka Trumpová #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

29,99
Flower bag farebné karafiáty

Flower bag farebné karafiáty

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk