Počet nezvestných z trajektu na jazere Toba stúpol na 192

Indonézske úrady zvýšili počet osôb nezvestných po potopení trajektu na jazere Toba na 192. Drevená loď, ktorá sa po jazere na ostrove Sumatra plavila preplnená ľuďmi a ich motocyklami, nemala žiaden zoznam pasažierov. Predstavitelia agentúry pre zvládanie katastrof preto už viackrát zvýšili počet nezvestných, keď sa im ozvali ich príbuzní.

19.06.2018 13:43 , aktualizované: 20.06.2018 13:31
sumatra, trajekt Foto: ,
Príbuzní obetí a nezvestných po potopení trajektu na severe Sumatry.
debata (1)

Šéf národnej pátracej a záchrannej agentúry Muhammad Syaugi v stredu počas tlačovej konferencie oznámil, že na lodi sa nachádzalo päťnásobne viac pasažierov ako bola jej kapacita. Trajekt bol vybavený len 45 záchrannými vestami. Podľa najnovších informácií je nezvestných 192 osôb, povedal Syaugi.

Záchranári ešte v pondelok, keď sa nehoda stala, z vody vytiahli len 18 preživších. Úrady zatiaľ potvrdili štyri úmrtia, z toho telá troch zosnulých našli v stredu. Náčelník provincie Severná Sumatra Paulus Waterpau tvrdí, že je pravdepodobné, že mnoho obetí je stále vo vnútri potopeného trajektu. „Mnoho ľudí, čo prežili, povedalo úradom, že menej ako polovica z nich vyskočila do vody predtým, než sa loď potopila,“ vysvetlil policajt pre agentúru AP. Podľa jednej z preživších Juwity Sumbayak, ktorá komunikovala s AP, bol trajekt preplnený ľuďmi pre koniec posvätného moslimského mesiaca ramadán. V tom čase sa do rodných miest vracajú tisícky Indonézanov.

Trajekt sa potopil v pondelok v zlom počasí okolo 17:30 miestneho času (12:30 stredoeurópskeho letného času), keď smeroval z pevniny na ostrov uprostred jazera. Odvtedy sa konajú pátracie a záchranné práce, na ktorých sa zúčastňuje 350 ľudí a minimálne šesť lodí. Tí zatiaľ na breh priniesli len osobné veci pasažierov ako oblečenie či tašky. Podľa Waterpaua po obetiach nehody pátrajú potápači v hĺbke 25 metrov a úrady neskôr do hĺbky 200 metrov vyšlú aj podvodný dron.

Podľa niektorých príbuzných nezvestných ľudí je pátranie pomalé a nedostatočné a vyzývajú kompetentných na jeho posilnenie. Nahnevaní Indonézania zároveň nešetria kritikou vlády pre nedostatočné presadzovanie bezpečnostných predpisov, ktoré je dôvodom mnohých nehôd trajektov v krajine. „Prečo môže byť na lodi pre 50 ľudí 200 osôb a desiatky motoriek? Čo je to za vládu, ktorá nedokáže ochrániť svojich vlastných ľudí od zbytočných nehôd? A po nehode nedokážu nájsť obete,“ posťažovala sa matka jedného zo stratených pasažierov.

Muhammad Syaugi počas tlačovej konferencie reagoval na kritiku verejnosti voči práci vládnych agentúr a bezpečnostných zložiek. Zdôraznil, že zamestnanci jeho agentúry, polície, armády a ďalších pracujú pri pátracích a záchranných prácach nepretržite.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Sumatra #trajekt