Zaev sa v utorkovom večernom rozhovore pre stanicu Kanal 5 vyjadril, že zabráni eventuálnej blokáde dohody o zmene názvu prezidentom Ivanovom, keby sa o nej občania v ľudovom hlasovaní vyjadrili pozitívne. Nikto nemá právo odporovať ich mienke, povedal Zaev.
V súlade s dohodou s Gréckom sa má referendum o novom názve Macedónska uskutočniť v septembri alebo októbri. Ak by ju občania v referende schválili, uskutočnili by sa príslušné ústavné zmeny, píše APA. Macedónsko by sa v budúcnosti malo nazývať Republika Severné Macedónsko (Republika Severna Makedonija).
Macedónsky prezident v stredu reagoval na Zaevove vyjadrenia s tým, že premiér môže hneď spolu so zmenou ústavy začať aj s procesom impeachmentu, ale svoj postoj k dohode nezmení. Informoval o tom spravodajský server Nova Makedonija. „Môj postoj k škodlivej dohode o názve je konečný a zostáva nezmenený aj popri všetkých vyslovených hrozbách a nátlaku,“ uviedol Ivanov v písomnom stanovisku.
Macedónsky parlament rozhodne o dohode v stredu. Zatiaľ čo ľavicou vedená vláda by nemala mať problémy so schválením zákona, prezident Ivanov sa vyjadril, že ho nepodpíše. Tým pádom by bolo nutné debatu a hlasovanie zopakovať a v prípade opätovného schválenia ho už Ivanov nebude môcť blokovať.
Na základe macedónskej ústavy je na odvolanie prezidenta krajiny potrebná dvojtretinová väčšina v parlamente. Konečné rozhodnutie o impeachmente následne vynáša ústavný súd – takisto s dvojtretinovou väčšinou.