WHO vyradila zo zoznamu chorôb transrodový nesúlad

Byť transrodovou osobou už nemá byť podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) považované za duševnú poruchu. Vyplýva to z nového zoznamu chorôb WHO, o ktorom táto organizácia informovala na svojich internetových stránkach. Do nového súpisu, ktorý by mal platiť od januára 2022, však napríklad novo zaradila ako duševnú poruchu závislosť na hraní videohier či digitálnych hier.

21.06.2018 08:28
LGBT, toalety, transgender, transrodové,... Foto: ,
Protestné logo proti obmedzovaniu transrodových ľudí v prístupe ku toaletám a sociálnym zariadeniam podľa ich uváženia a voľby. Ilustračná snímka.
debata

Transrodové osoby sú ľudia, ktorí sa cítia odlišne od pohlavia, s akým sa narodili. WHO tento stav už neoznačuje za duševnú poruchu, ale za „rodovú nezhodu“. Transgenderovým, teda transrodovým, osobám to môže zjednodušiť proces zmeny pohlavia či žiadosti o zmenu mena, ku ktorým sa v niektorých krajinách vyžaduje potvrdenie od lekára.

Podľa doktorky Lale Sayovej z WHO cieľom vyňatia transrodového nesúladu zo zoznamu chorôb bolo ukončiť stigmatizáciu ľudí. Profesor klinickej psychiatrie Michael First z Kolumbijskej univerzity, ktorý WHO pri zostavovaní klasifikačného zoznamu pomáhal ako konzultant, sa domnieva, že WHO tak „vyšle veľmi silné posolstvo“ ľuďom, ktorí transrodový nesúlad považujú zo chorobu.

Nová Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-11) obsahuje 55 000 kódov pre zranenia, choroby či príčiny smrti. Ide o akýsi spoločný jazyk, ktorý má uľahčiť prácu okrem iného lekárom či poisťovniam na celom svete. Zoznam bude predložený na budúci rok v máji na schválenie zhromaždeniu WHO, v ktorom sú zastúpené členské krajiny tejto organizácie.

Zatiaľ posledná Medzinárodná klasifikácia chorôb (ICD-10) bola prijatá v roku 1992, od tej doby WHO k tomuto manuálu vydávala menšie či väčšie aktualizácie. Až v manuáli z roku 1992 WHO po desiatkach rokov vylúčila zo zoznamu chorôb homosexualitu.

Transrodové osoby sa môžu identifikovať ako heterosexuálne, homosexuálne, bisexuálne alebo asexuálne. Protikladom termínu transgender je cisgender, teda osoba, ktorej rodová identita zodpovedá pohlaviu, s akým sa narodila.

debata chyba
Viac na túto tému: #WHO #transgender #duševná choroba #transrodové osoby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy