Trump sa stretol s rodinami obetí nezdokumentovaných migrantov

Americký prezident Donald Trump sa v piatok stretol s pozostalými obetí zavraždených ilegálnymi migrantmi. Informovali o tom spravodajský portál stanice BBC a agentúra DPA.

23.06.2018 08:17
Trump, pozostalí, Foto:
Prezident Donald Trump, v strede, sa prihovára ľuďom, ktorí stratili členov rodiny pre kriminálne činy nezdokumentovaných migrantov.
debata (2)
„Toto sú americkí občania trvalo odlúčení od svojich blízkych. Nebudeme mať pokoj, pokiaľ naše hranice nebudú zabezpečené a pokiaľ sa naši občania nebudú cítiť bezpečne. Túto imigračnú krízu ukončíme raz a navždy. Vaši blízki nezomreli zbytočne,“ vyhlásil Trump na stretnutí s občianskou skupinou Angel Families v Bielom dome.

„Toto sú príbehy, ktoré médiá ignorujú. Toto sú rodiny, ktoré boli odlúčené natrvalo,“ poznamenal ďalej Trump na adresu obetí zabitých nezdokumentovanými migrantmi. Spomenul pritom hrubú bilanciu vrážd, znásilnení a krádeží spáchaných týmito osobami a odmietol tvrdenia, že ľudia cudzieho pôvodu páchajú v USA menej zločinov.

Stretnutie sa konalo v čase, keď Trump čelí globálnej kritike ohľadom imigračnej politiky, na základe ktorej dochádza na americko-mexických hraniciach k oddeľovaniu rodín bez príslušných dokladov po ich ilegálnom vstupe na územie USA. Trump sa neskôr nátlaku verejnosti podvolil a v stredu túto politiku zmenil.

Súčasťou politiky „nulovej tolerancie“ totiž bolo nariadenie, že deti nezdokumentovaných prekračovateľov hraníc, ktorí čelia vyšetrovaniu, musia byť držané v samostatných detenčných zariadeniach. Od spustenia danej politiky v máji úrady oddelili od rodín približne 2300 detí, z ktorých sa približne 500 medzitým opäť zlúčilo so svojimi blízkymi.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #obete #pozostalí #migranti #Donald Trump