Sopka Agung chrlí po erupcii popol, po jej svahoch steká láva

02.07.2018 18:57
Bali, sopka Agung
Sopka Agung chŕli stĺp popola a sopečných plynov. Autor:

Sopka Agung na indonézskom ostrove Bali vychrlila po pondelkovej erupcii stĺp hustého popola až do výšky dvoch kilometrov, pričom po jej svahoch začali stekať prúdy lávy.

Erupcia trvala viac ako sedem minút. Úrady nezvýšili stupeň výstrahy a ponechali v platnosti uzavretú zónu v okruhu štyroch kilometrov od krátera.

Minulý týždeň museli na turistami vyhľadávanom indonézskom ostrove uzavrieť na pol dňa medzinárodné letisko pre hrozbu, že sa do oblasti dostane sopečný prach. V dôsledku uzavretia letiska na ňom uviazli tisícky cestujúcich.

Sopka Agung sa nachádza približne 70 kilometrov severovýchodne od balijského turistického strediska Kuta. Veľký výbuch tam zaznamenali naposledy v roku 1963, keď zahynulo približne 1100 ľudí. Výrazné zvýšenie jej aktivity vyvolalo vlani hromadnú evakuáciu, sopka sa však odvtedy znova upokojila a úrady vo februári znížili stupeň ohrozenia.

Indonézia leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi. Na indonézskych ostrovoch sa nachádza viac ako 130 činných sopiek.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sopka #Bali #sopka Agung
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku