Izrael zaútočil na leteckú základňu, agresorov sme odrazili, znie z Damasku

09.07.2018 06:13
sýria, damask
Stúpajúci dym nad sýrskym hlavným mestom Damask. Autor: ,

Sýrska armáda zostrelila v nedeľu niekoľko rakiet vypálených z Izraela, ktorých cieľom bolo dôležité vojenské letisko označované ako T4 nachádzajúce sa v provincii Homs. Oznámila to sýrska štátna televízia a agentúra SANA.

Podľa nich malo byť na spomínanú základňu vystrelených šesť rakiet. Obe médiá neinformovali o prípadných škodách či obetiach.

„Naša vzdušná obrana reagovala na izraelskú agresiu a zachytia niekoľko rakiet namierených na letisko, zasiahla jedno z útočiacich lietadiel a prinútia ostatné opustiť (sýrsky) vzdušný priestor,“ agentúra SANA s odvolaním sa na nemenovaný armádny zdroj. Izraelská armáda sa k raketovému útoku podľa agentúry AP nevyjadrila.

Na základni T4 sú rozmiestnené aj iránske Revolučné gardy a bojovníci libanonského hnutia Hizballáh, ktorí v občianskej vojne v Sýrii bojujú na strane prezidenta Bašára Asada.

K odpáleniu rakiet došlo v čase, keď sýrske vládne jednotky podporované Ruskom spustili ofenzívu voči povstalcom v provincii Dará, ležiacej neďaleko hraníc s Izraelom.

Základňa T4 sa už v minulosti – okrem iného 10. februára a 9. apríla tohto roku – stala terčom útokov, z ktorých nielen Sýria, ale aj Rusko a Irán obvinili Izrael. Pri aprílovom útoku prišlo o život 14 ľudí vrátane siedmich Iráncov.

Izrael uskutočnil v Sýrii v priebehu sýrskej občianskej vojny desiatky leteckých útokov. Ich cieľmi mali byť najmä dodávky zbraní pre Hizballáh, podporujúci sýrske vládne sily.

#Izrael #Sýria #raketový útok
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku