16-ročný Asadov syn je na matematickej olympiáde v rumunskom Kluži

Mladý syn sýrskeho prezidenta Bašára Asada požiadal, aby s ním počas medzinárodnej matematickej olympiády v Rumunsku zaobchádzali ako s "radovým študentom". Háfiz Asad (16) je jedným zo 615 študentov, ktorí sa zúčastňujú na tejto každoročnej súťaži v meste Kluž. Informovala o tom v utorok spravodajská stanica France 24.

11.07.2018 09:05
Bašár al-Asad Foto:
Sýrsky prezident Bašár al-Asad.
debata (119)

„Praje si, aby bol považovaný za normálneho študenta, a tak sa aj správa. Ubytoval sa v hoteli spolu s ďalšími študentmi z 18 krajín. Nepožadoval nič zvláštne, žiadne špeciálne podmienky, žiadny oddelený apartmán. Izbu má spoločnú so svojím kolegom,“ uviedol riaditeľ miestneho školského inšpektorátu Valentin Cuibus.

Háfiz Asad pre miestne médiá uviedol, že matematika je jeho „vášňou už od detstva“, a dúfa v dobré výsledky. Vlani, keď sa táto súťaž konala v brazílskom Riu de Janeiro, skončil Asad na 528. mieste zo 615 účastníkov. Pre tlač vtedy vyhlásil, že tak chce ukázať, že jeho vojnou sužovanej vlasti sa „darí omnoho lepšie“.

Háfiz Asad, pomenovaný po svojom nebohom starom otcovi, má v Rumunsku výhody ohľadom bezpečnostných opatrení, ale organizátori tvrdia, že jeho prítomnosť napriek pozornosti médií a verejnosti situáciu nenarúša. „Nemáme s ním absolútne žiadny problém,“ podčiarkol Valentin Cuibus.

Matematická olympiáda v Kluži potrvá do soboty. Každú krajinu reprezentuje šesťčlenný tím študentov.

Rumunsko je jednou z mála európskych krajín, ktoré stále majú svoje veľvyslanectvo v Sýrii. Rumunsko je i obľúbenou destináciou sýrskych študentov; počas uplynulých dvoch rokov ich na tamojších univerzitách promovalo niekoľko tisíc.

119 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Rumunsko #Bašár al-Asad