Kaliforniu sužujú rozsiahle požiare, živel ohrozuje aj Yosemitský národný park

Yosemitský národný park na severe amerického štátu Kalifornia ohrozuje lesný požiar, ktorý vypukol minulý piatok v okrese Mariposa v pohorí Sierra Nevada.

18.07.2018 12:44
Kalifornia, požiare Foto: ,
Lesné požiare v okrese Mariposa v americkom štáte Kalifornia.
debata

Požiar si medzičasom vyžiadal už jeden ľudský život, keď pri jeho hasení zomrel 36-ročný požiarnik.

Do boja s požiarom mobilizovali asi 1850 hasičov, ktorým sa však plamene zatiaľ nedarí uhasiť vzhľadom na náročnosť terénu a horúčavy. Očakáva sa, že táto situácia by sa mohla zmeniť vo štvrtok, na ktorý meteorológovia avizujú búrky.

Lesné požiare v okrese Mariposa v americkom...
Lesné požiare v okrese Mariposa v americkom...
+4Lesné požiare v okrese Mariposa v americkom...

Miestne úrady už nariadili evakuáciu hostí z viacerých kempov a obyvateľov potenciálne ohrozených zón upozornili, že na ňu majú byť pripravení. Ľuďom v oblastiach v blízkosti požiarov úrady odporučili vyhýbať sa pobytu vonku.

Ako informovala agentúra AP, turistické chodníky v národných parkoch sú zatiaľ prístupné, ale mnohí turisti svoj pobyt v horách pre lesné požiare ukončili. Zatvorená je jedna zo vstupných brán do Yosemitského národného parku.

Okrem Kalifornie hlásia lesné požiare aj z Aljašky, kde evidujú 18 rozsiahlych požiarov, i z Colorada, kde lesný porast horí na siedmich miestach, zatiaľ čo štát Idaho sužuje desať lesných požiarov.

Napriek tomu je táto situácia menej dramatická ako vlani, keď za rovnaké obdobie zhorelo 1,7 milióna hektárov lesných porastov; tento rok požiare za rovnaké obdobie zničili „len“ 1,4 milióna hektárov.

Vlaňajší rok boli požiare obzvlášť ničivé v Kalifornii, kde pri nich zomrelo asi 40 ľudí a zhoreli tisíce domov.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Kalifornia #lesné plody #Yosemitský národný park
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy