K útoku v Toronte sa prihlásili teroristi z IS

Extrémistická organizácia Islamský štát sa prostredníctvom svojej spriatelenej tlačovej agentúry Amák v stredu prihlásila k zodpovednosti za nedeľňajšiu streľbu v rušnej časti kanadského Toronta, pri ktorej zahynuli dve osoby a ďalších 13 ľudí utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

25.07.2018 13:01
Kanada, Toronto, streľba Foto: ,
Ľudia píšu odkazy na stenu po útoku v Toronte.
9

IS vo vyhlásení uviedol, že útočník bol „vojakom Islamského štátu“ a streľbu vykonal v reakcii na výzvu organizácie „cieliť na občanov“ krajín vojenskej koalície bojujúcej proti IS. Bližšie podrobnosti ani dôkaz o svojom tvrdení militanti neposkytli.

Miestom streľby bola torontská časť Greektown, kde útočník strieľal do reštaurácií a kaviarní. Podľa svedkov muž v čiernom odeve a tmavej šiltovke vystrelil 20– až 30-krát. O život prišli desaťročné dievča a 18-ročná žena; ďalších 13 osôb vo veku 10–59 rokov utrpelo zranenia rôzneho rozsahu.

Útočník prišiel tiež o život

Útočníka identifikovala polícia ako 29-ročného miestneho obyvateľa Faisala Hussaina. O život prišiel pri prestrelke s políciou, nebolo však jasné, či sa zabil sám, alebo ho usmrtili policajti. Polícia doposiaľ motív jeho činu neodhalila, uviedla však, že preveruje všetky možnosti vrátane terorizmu.

Hussain v minulosti navštevoval webstránky spriaznené s IS a tejto teroristickej skupine vyjadroval podporu, informoval britský denník Daily Mirror.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Toronto #teroristický útok #streľba #Islamský štát